63 tutsağın cenazesi verildi

26 Eylül 2021 Pazar - 19:22

  • İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, 496. haftasına ulaşan “F Oturumu” eylemlerinde hasta tutsakların durumuna dikkat çekmeye devam etti.

Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Komisyon üyesi Meral Nergis Şahin, Türk cezaevlerindeki tutsakların pek çok haklarıyla birlikte “yaşam hakları”nın ihlal edildiğini dile getirdi. Bu durumun defalarca raporlara yansıdığını belirten Şahin, “21 Eylül 1995’te Buca Hapishanesi’nde asker ve polis operasyonuyla 3 politik mahpus, 24 Eylül 1996’da Diyarbakır Hapishanesi’nde 10 politik mahpus, 26 Eylül 1999’da Ulucanlar Hapishanesi’nde 10 politik mahpus, 4 Ocak 1996’da Ümraniye Hapishanesi’nde 3 politik mahpus, 19 Aralık 2000'de F Tipi hapishanelere geçiş için 20 hapishaneye yapılan katliam operasyonunda toplam 28 politik mahpus katledildi” dedi.

Hastalar başta olmak üzere tüm tutsaklar için tedavi ve sağlık hakkına erişimin engellendiğini, bundan dolayı çok büyük bir hak ihlalinin gerçekleştiğini söyleyen Şahin, tecridin günden güne ağırlaştığını; hasta tutsakların cezaevlerinde yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Öldürme politikası

Derneklerinin ulaştığı bilgilere göre, 2020’de 50, 2021’in ilk üç ayında ise 13 hasta tutsağın yaşamını yitirdiği söyleyen Şahin, “Sabri Kaya ve Mehmet Ali Çelebi, ölmek üzereyken tahliye edilip, sayılı günler sonra dışarıda ailesinin yanında yaşamını yitiren tutukluların son örneklerdir. 83 yaşında ve çoklu organ yetmezliği olan Mehmet Emin Özkan, yine 83 yaşındaki Sıddık Güler hala hapishanede tutularak ölümleri beklenmektedir. Bunların yanı sıra tutuklu olan Ali Osman Köse, Ergin Aktaş, Ekim Polat, Mehmet Yamaç, Fatma Tokmak, Süreyya Bulut, Dicle Bozan, Serdal Yıldırım, Kemal Gömi, Kemal Özelmalı ve ismini sayamayacağımız yüzlerce hasta mahpus bu durumdadır. Tedaviye ve sağlığa erişimleri engellenerek, sürece yayılarak uygulanan içeride öldürme politikası nedeniyle, adeta ölüme mahkum edilmişlerdir” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.