AKP adayı 6 kişiyi tutuklattı

Ayhan Gider

Ayhan Gider

  • Çanakkale'de AKP'nin milletvekili adayı Ayhan Gider tarafından hedef gösterildikten sonra ikinci kez gözaltına alınan 6 kişi tutuklandı.  

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Çanakkale İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında 2 Mayıs’ta Barbaros Mahallesi’nde esnaf ve kahvehaneleri ziyaret etti. Çalışmalara partinin milletvekili adayları Adile Yalçın ve Seda Alçınar da katıldı. Partililer, saat 23.00 sıralarında bir kahvehaneye yapılan ziyaret sırasında kendilerini AKP-MHP’li olarak tanıtan Mustafa Kılıç, Hasan Çiçek, Selçuk Şahin ve Muhammed Şanlı tarafından hakarete maruz kaldı. Kılıç ve Şanlı'nın el sıkışmak isteyen partililere, “Sizin eliniz kanlı” şeklinde sözler sarf etmesi üzerine tartışma çıktı. Yeşil Sol Parti adayı Adile Yalçın, araya girerek, tartışmayı sonlandırdı. 

MHP'li saldırınca yanıt verildi

MHP’li ve devlet memuru olduğu öğrenilen Muhammed Şanlı, partililere fiziki saldırıda bulundu. Kanser hastası Yılmaz Türköz’e yumruklu saldırı, kameralara da yansıdı. Türköz’e saldırıyı duyan yakınları Yavuz Türköz, Tekin Türköz, Yusuf Türköz, Ferhat Keskin, Cevdet Matur ve Muğdat Ürek'in de aralarında bulunduğu 8 kişi, saldırının yaşandığı kahveye gitti. Türköz’e saldırıda bulunanlar ile söz konusu grup arasında kavga çıktı. Bunun üzerine kahvehaneye gelen polis, tartışmayı sonlandırdı ve kahvede bulunan herkes dağıldı. 

AKP’li aday hedef gösterdi

AKP Çanakkale milletvekili adayı Ayhan Gider ve Jülide İskenderoğlu, olaydan bir gün sonra saat 19.00 sıralarında saldırgan Kılıç, Şanlı ve Çiçek’i alarak, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne götürdü. AKP’li aday Gider, burada saldırganların saldırıya uğradığı yönünde demeç verdi. Gider, Anadolu Ajansı'na (AA) verdiği demeçte, Yeşil Sol Parti’yi ve yurttaşları hedef gösterdi. Polisler, saldırganların saldırıya uğradığına dair haberinden saatler sonra Türköz’ün 8 akrabasının evine baskın düzenledi ve 8 kişiyi de gözaltına aldı.

Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne götürülen isimler, ifade işlemleri ardından serbest bırakıldı, ancak AKP'li Gider, daha sonra Emniyet'e gitti. Gider’in gitmesinin ardından Türköz'ün yakını olan 8 isim, bu kez “eksik imza" gerekçesiyle yeniden Emniyet'e çağrıldı. Yeşil Sol Parti adayı Seda Alçınar, 8 ismin gözaltında olduğu sırada AKP'li Gider'in Çanakkale Adliyesi’ne de gittiğini paylaştı. AKP'li Gider’in hedef gösterdiği 8 isimden 6'sı, "eksik imza" için gittikleri Emniyet'te savcılığı sevk edildi. 6 isim, önceki gün çıkarıldıkları hakimlikte “kasten yaralama” iddiasıyla tutuklandı. ÇANAKKALE

 

*****

Cinayet protestosuna işkenceli yanıt

Müzisyen Cihan Aymaz’ın katledilmesine tepki gösteren iki genç, polis tarafından gözaltına alındı. Gençler gözaltına alındıkları karakolda işkenceye uğradı.

Müzisyen Cihan Aymaz, “Ölürüm Türkiyem” şarkısını söylemesini isteyen Türk ırkçısı saldırgan Mehmet Caymaz’ın talebini reddetmesi üzerine Kadıköy’de 3 Mayıs’ta saldırıya uğradı. Aymaz, saldırıda yaşamını yitirdi. Irkçı saldırgan Caymaz ise polis tarafından gözaltına alındı. Kadıköy Rıhtım Karakolu’na götürülen Caymaz, savcılık ifadesi için Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi. Caymaz, ırkçı saldırı yerine “kasten öldürme” iddiasıyla tutuklandı.

Aymaz’ın katledildiği yerde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) aynı gün protesto eylemi düzenledi. Eyleme katılan ve Aymaz’ın katledilmesine tepki gösteren Aydın Koçuk ve Mehmet İkto adlı gençler, protesto eylemi ardından polis tarafından takip edildi ve daha sonra gözaltına alındı. Gözaltına alınan her iki isim de Rıhtım Karakolu’na götürüldü. Koçuk ve İkto, burada polisin işkence, küfür ve hakaretlerine maruz kaldı. Burada saatlerce işkence gören gençler, polise “mukavemet etmek” iddiasıyla Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıkta ifade veren Koçuk ve İkto, daha sonra serbest bırakıldı.

Koçuk ve İkto’nun avukatı Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi  Müslüm Kocaoğlu, polislerin Koçuk ve İkto’nun kendilerini darp ettiğine dair rapor düzenlediklerini ifade etti. Kocaoğlu, müvekkillerinin kendilerini darp eden polisleri teşhis ettiğini; soruşturma dosyasında polis Ercan Bulut ve Kemal Aslan’ın şüpheli olarak yer aldığını paylaştı. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.