Alenen ihanete uğradık

  • Şengal Katliamı sonrası toplu veya tekli mezarlardan çıkarıldıktan sonra DNA testleri sonuçlanan 41 Êzîdînin cenazesi Şengal’de düzenlenen bir merasimle toprağa verildi. Şengal Özerk Yönetim Eşbaşkanı Xwedêda İlyas, henüz açılmayan toplu mezarlara dikkat çekerek, "Herkesin gözleri önünde ihanete uğradık" dedi.

DAİŞ çetesinin, 3 Ağustos 2014’te Şengal’e yönelik işgal saldırısında binlerce Êzîdî katledildi, binlerce Êzîdî kadın ise kaçırılarak köle pazarlarında satıldı. Katledilen binlerce Êzîdî, DAİŞ tarafından toplu mezarlara gömüldü. Şengal’de şu ana kadar tespit edilen 92 toplu mezar bulunuyor. Irak, Birleşmiş Milletler gözetiminde 15 Mart 2019’da toplu mezarların açılması çalışmalarına başladı. Şu ana kadar sadece 55 toplu mezar açıldı. Açılan toplu mezarlarda ise katledilen bin 32 yurttaşın kemiklerine ulaşıldı. Irak, kemikleri bulunan yurttaşlardan DNA testi ile kimliğini netleştirdiği 242 Êzîdî yurttaşın cenazesini ailelerine teslim edebildi.

Bağdat Adli Tıp Kurumu'nda, DNA testi alınarak kimliği netleştirilmesi beklenen 790 yurttaşın cenazesi bulunuyor. DNA testleri sonuçlanan ve kimliği netleştirilen 41 yurttaşın cenazesi daha önceki gün Şengal'de bir merasimle toprağa verildi. Cenazeler için Qinê, Herdan ve Koço köylerinde düzenlenen üç ayrı merasime askeri komutanlar da dahil oldu. KDP de toplu mezarların baş sorumlusu olmasına rağmen merasimlerde yer alarak, sorumluluğunu örtmeye çalıştı.