Amina şifacı kadınların izinde

Kadın Haberleri —

Amina Mahmud

Amina Mahmud

  • Amina Mahmud, bahar yağmurlarının ardından bahçe ve tarlasına giderek şifalı bitkileri topluyor. Bitkileri bir yandan kışın hastalıklarda doğal ilaç olarak kullanırken bir yandan da toprağın bereketine inanan şifacı kadınların izinden gidiyor.

Kobanî’nin Bir Rash köyünde yaşayan Amina Mahmud, baharın gelmesiyle birlikte sabahın erken saatlerinde tarla ve bahçesine giderek, amber çiçeği, yabani kekik ve papatya gibi şifalı bitkileri topluyor.

Kadınların özellikle yağmurdan sonra tarlalara ve meyve bahçelerine giderek çeşitli bitki ve otları toplamasının bir gelenek olduğunu söyleyen 47 yaşındaki Amina Mahmud, Jinha’ya bahar mevsimin kadınlar için özel olduğunu anlattı.

Kekiğin, papatyanın gücüne inanıyor

“Torbalarımızı ebegümeci ve diğer otlarla dolduruyoruz. Yabani kekik ve papatyayı kurutarak saklıyoruz. Birçok besin maddesi içeren bu bitkileri önümüzdeki kış aylarında birçok hastalık için doğal bir ilaç olarak kullanırız. Sadece bu da değil, yabani kekiğin faydasını artırmak için her türlü zeytine hatta zeytinyağına bile eklenebilir.”