ATK’nin kanaati oluşmadı!

12 Temmuz 2021 Pazartesi - 17:30

  • Adli Tıp Kurumu, 83 yaşındaki ağır hasta tutsak Mehmet Emin Özkan için ”Yeterli kanaat oluşmadı” diyerek, R Tipi Cezaevi’nde bir ay gözlem altında tutulmasını istedi. 

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan 83 yaşındaki ağır hasta tutsak Mehmet Emin Özkan, 27 Haziran’da İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edildi. ATK, ”Yeterli kanaat oluşmadı” diyerek, Özkan’ın R Tipi Cezaevi’ne sevk edilmesini ve bir ay gözlem altında tutulmasını istedi. 

Özkan adına açılan sosyal medya hesabında ATK raporuna şu ifadelerle tepki gösterildi: ”ATK’nin oy birliğiyle utanç kalabilir raporu! Mehmet Emin Özkan 83 yaşında, yürüyemiyor konuşmakta güçlük çekiyor, duyamıyor! Onca hastalığına rağmen yeterli kanaat oluşmadığından… Yeterli kanaat oluşması için ölmesi mi gerekiyor?” 

Özkan, ATK’den önce de sağlık sorunlarının kötüye gitmesi üzerine son bir ayda 7 kez Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Elleri kelepçeli bir şekilde asker ablukasında hastaneye kaldırılan Özkan, son olarak sağlık raporu için ring aracıyla Elazığ’daki bir hastaneye götürüldü. Özkan, yetkili hastanenin Amed olduğu gerekçesiyle tekrar cezaevine gönderildi. Özkan, Elazığ’a götürülerek tekrar cezaevinde geri getirildiği bir gün boyunca aç bırakıldı.

Aile ve avukatlarının başvuruları üzerine sağlık raporu için 23 Haziran’da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Özkan’ın, ağır sağlık sorunlarına rağmen sadece ruh sağlığı değerlendirilmesine tabi tutuldu. Daha önce verilen yüzde 87 engel ve “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Özkan’ın kalp sorunları yerine ruh sağlığını değerlendiren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu, psikiyatrist tedavi önererek, “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi.  

Özkan 27 Haziran’da ise uçakla İstanbul’daki ATK’ye götürülmüş bir gün sonra geri getirilmişti. Özkan’ın, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle uçakta fenalaştığı belirtildi. Ağır sağlık sorunları olan ve yürümekte zorlanan Özkan, 3 bini Amedr-İstanbul, 300’ü de Amed-Elazığ olmak üzere 2 haftada en az 3 bin 300 kilometre yol dolaştırıldı.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.