Avrupa’da 4 Nisan coşkusu

Kadın Haberleri —

Strasbourg

Strasbourg

  • TJK-E, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum gününü Avrupa’da enternasyonal kadınlar, çocuklar ve gençlerle kutluyor. TJK-E sözcüsü Ayten Kaplan, “Öcalan’ın felsefesinin gelecek nesillere aktarılması ve Kürt halkının belleğine işlenmesi gerekir” dedi.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 75’inci yaş günü her yıl olduğu gibi bu yılda Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde onlarca merkezde kutlanıyor. Bu yılki 4 Nisan kutlamaları “Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Siyasi Çözüm” hamlesi kapsamında seminer, panel, okuma, fidan dikme, müzik dinletisi gibi aktivitelerle yapılıyor.

TJK-E Sözcüsü Ayten Kaplan, 4 Nisan’ın kadınlar için önemli bir gün olduğuna işaret ederek, bu yılki kutlamaların birçok yerde kadın hareketi öncülüğünde yapıldığını belirtti.

“Yaşamı değiştiren, kadın iradesinin toplumda görünür kılınması sağlayan ve kadını iradesiyle toplumu yaratan düşünce lideri Önder Öcalan’ın doğum günü bizim açımızdan farklı önem arz ediyor.

Çünkü Öcalan, 5 bin yıllık erkek egemen sisteminde kadını 4 duvara hapseden, iradesi üzerinden hükümdarlığını geliştiren ve erkek egemen zihniyetine karşı asıl kadını yeniden yaratandır. Bu bağlamda yeniden yaşam nefesi veren Öcalan hem toplum hem kadınlar için değerlidir.

Çocuklar, gençler ve kadınların bu felsefeyi bizlere hediye eden Önder Öcalan’ı anlamak ve gelecek nesillere aktarmak aynı zamanda tarihsel olarak Kürt halkının belleğine oturması gerektiğine inanıyoruz.”

 

TJK-E sözcüsü Ayten Kaplan

 

Kürt kadınlarının etkinlik günü

10 Ekim’de başlatılan “Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Siyasi Çözüm” hamlesinin ikinci aşaması kapsamında 4 Nisan etkinliklerinin olduğuna değinen Kaplan şöyle devam etti: “26 yıldır mutlak tecrit altından olan, 3 yıldan fazladır haber alamadığımız Önder Abdullah Öcalan için kadınlar öncülüğünde bir dizi etkinlik düzenliyoruz. Sinevizyonlar hazırlanıyor, fidanlar dikiliyor, kitap okumaları, seminerler yapılıyor, çocuklar Önderliği anlatan görseller hazırlıyor ve hikayeler yazıyor. 'İmralı’ya 100 bin kartpostal' kampanyasına da Avrupa çapında aktif katılım sağlanacak.”