Barzani saldırıya zorluyor

15 Mayıs 2022 Pazar - 18:30

MXDŞ Eşbaşkan Yardımcısı Heso İbrahim

MXDŞ Eşbaşkan Yardımcısı Heso İbrahim

  • MXDŞ Eşbaşkan Yardımcısı Heso İbrahim, KDP ve Türkiye’nin Şengal’in statüsünü hedef aldıklarını belirterek, Barzani'nin Irak'ı saldırıya zoruladığını söyledi.  

 

Türkiye ile savaş ittifakı kuran Federe Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, 11 Mayıs’ta Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, Ankara destekli Bağdat-Hewlêr arasındaki anlaşmaya dayanarak, Şengal’i hedef gösterdi. Şengal Demokratik Özerk Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Heso Îbrahîm, Şengal’e yönelik saldırı ve tehditler ile KDP’nin tutumuna dair MA'ya konuştu. 

Tekbir getirerek saldırdılar

Türkiye ve KDP'nin planına Kazımi'nin dahil edildiğini belirten Îbrahîm, "Şengal’e saldırıda ısrar ediyorlar. Şengal’den korkuyorlar. Irak ordusunun içinde yabancı askerler var. Dihole tekbir getirerek saldırdılar. DAİŞ’i hatırlattılar. Êzîdîler, bu yüzden Irak ordusunu varlığından rahatsız” dedi. 

Barzani saldırıya zorluyor

Îbrahîm, Mesrur Barzani’nin Şengal’i hedef göstermesine tepki göstererek, “DAİŞ’in yarım bıraktığını, bu anlaşmayla tamamlamak, Şengal’i boşaltmak istiyorlar. Türkiye’ye verdiği sözlerden dolayı Irak ordusunun bir kez daha Şengal’e saldırması için baskı yapıyor” diye konuştu. 

Şengal'i, çocukları koruyor 

Îbrahîm, KDP ve Türkiye’nin Şengal’in statüsünü hedef aldıklarını belirterek, şunları ifade etti: “Şengal’i koruyan Êzidî çocuklarıdır. Şengal’in statü ve güç olmasından korkuyorlar. Şengal statü sahibi olursa menfaatleri biter; 2014 fermanına neden olanlardan hesap sorulacağını ve yargılanacaklarını biliyorlar." 

Halkımızı korumak görevimizdir

Saldırılara karşı direneceklerini vurgulayan Îbrahîm, şunları söyledi: “Bizim görevimiz halkımızı korumaktır. Ne şekilde olursa olsun ne KDP’ye ne de Türkiye’ye boyun eğeriz. Kürt halkına çağrımız; bu direnişe sahip çıkın.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.