Bu hapishane sistemini Kürt hareketi kırdı

Toplum/Yaşam Haberleri —

14 Kasım 2022 Pazartesi - 16:00

Panel

Panel

  • Kürt Yazarlar Derneği ve PENa Kurd, 15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü dolayısıyla "Edebiyat ve zindan" konulu panel gerçekleştirdi

Kürt Yazarlar Derneği ve PENa Kurd, 15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü dolayısıyla "Edebiyat ve zindan" konulu panel gerçekleştirdi. Kürt Yazarlar Derneği'nde (Komelaya Wêjakarên Kurd) gerçekleşen panele, çok sayıda yazar ve yurttaş katıldı. Moderatörlüğünü Saliha Ayata'nın yaptığı panelde, konuşmacı olarak yazar Fırat Can ve Feysel Özdemir yer aldı.

Yazarlar zindanlara atıldı

Panelde konuşan moderatör Saliha Ayata, cezaevlerinin yaratıcılık alanı haline geldiğini belirtti. Ayata, “Cezaevleri sadece Kürt halkı için değil, dünya edebiyatı için de her zaman bir yaratıcılık alanı olmuştur. Birçok ulus için hapishaneler, özgür düşüncenin öncü alanları olarak kabul edilir. Kürt halkının direnişi söz konusu olduğunda, daha çok cezaevi konusu gündeme geliyor. Çünkü son 40 yıldır birçok Kürt yazar, yazdıkları için hapse atıldı. Bu yüzden Kürdistan ve Türkiye'deki cezaevleri, bir yaratıcılık alanı haline geldi" dedi.