Bu saltanatı yıkacağız

Dosya Haberleri —

Yeşil Sol/Başkale

Yeşil Sol/Başkale

  • Yeşil Sol Parti Serhat turu için bölgedeyim. Seçimlerin anahtarı olarak görülen Kürt halkının nabzını tutmak istiyorum. Gever, doğasıyla, insanıyla hayran bırakıyor. Yitip gitmeyen o engin direniş ruhunu görmek insana iyi geliyor.

GÜLCAN DERELİ

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti) Serhat turu için bölgedeyim. Seçimlerin anahtarı olarak görülen Kürt halkının nabzını tutmak istiyorum. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Wan'a vardım. Gazeteci arkadaşlarımla buluşup biraz dinlendim. Sonraki gün Colemêrg'in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinden 14 Nisan'da startı verilecek seçim turu için yola çıktık. Konvoydan önce yola çıktık, biraz kalabalık olmadan kente varmak istiyoruz. Gever, doğasıyla, insanıyla hayran bırakıyor. Yitip gitmeyen o engin direniş ruhunu görmek insana iyi geliyor, tazeleniyor. Dağları, dağların tepesindeki kısmen eriyen karların akıttığı suya bakmaya doyamıyorum. Gever'de Ava Zap ê (Zap suyu) çok hırçın akıyor, bir de Avaşîn var,  çevresi Cîlo, Reşko, Sipêrêz dağları ile kaplı... Yine Doskî Vadisi var.

Türkçe konuşan yok

İnsan anında kendisini evinde hissettiriyor. Bütün yabancılık duygusu kayboluyor burada. Kürt halkının engin kucaklayıcı tavrı daima iyi geliyor. Gazeteci arkadaşlarımla birlikte sabah 11'de başlayacak etkinlik için dokuz buçukta seçim bürosundayız. Cengiz Topel Caddesi'ndeki büroya vardığımızda hazırlıklar çoktan başlamıştı ancak büroda az sayıda kişi vardı. Dakikalar geçtikçe hareketlilik artıyor, yurttaşlar bir bir geliyor. Pandeminin yıllarca ket vurduğu tokalaşma kültürü burada ortadan kalkmış. Herkes birbiriyle tokalaşıyor, hatta çoğu kez sıcak kucaklaşmaları görüyorum. Burada Türkçe konuşan yok. Herkes kendi anadili olan Kürtçe ile iletişim kuruyor. Kısa bir tanışma faslının ardından herkesten şu sözleri işitiyorum: "Ser sera ser çava hatiye."

Müthiş bir heyecan

Ancak sabah saatlerinde Orman Mahallesi'nde ev baskınları olduğunu öğreniyoruz. Yaşları 15 ile 21 arasında 16 genç gözaltına alınmış. Yapılan ev baskınlarının halkın seçim bürosuna gelmesini engelleyemediğini zaman geçtikçe görüyoruz. Aralarında Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Keskin Bayındır, HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş'ın da bulunduğu heyeti karşılamak için halkın giderek yoğunlaştığını görüyorum. Seçim bürosunda müthiş bir heyecan hakim. Büro partinin bayraklarıyla donatılmış, bir yandan yüksek sesle seçim şarkıları çalınıyor bir yandan da ikili, üçlü, beşli gruplar halinde sohbetler yapılıyor.

Yüksekova'nın tarihsel önemi var

Partinin Türkiye ve Kurdistan kentlerinde başlattığı seçim turunun Serhat bölgesindeki startını Gever'de vermesinin tarihsel bir önemi var. Çünkü burası büyük direnişlere sahne olmuş ve onca baskı, yıldırma ile özel savaş politikalarına rağmen teslim olmamış bir kent. Saat 11 olduğunda ve heyet geldiğinde bayraklar ve pankart ile dışarıda karşılama başlıyor. Çocuk, genç, yaşlı çok sayıda Geverli, heyeti alkışlarla ve büyük bir coşkuyla karşılıyor.

Kudret anne...

Orada Barış Anneleri ile kısa sohbetler yapıyorum. Onlardan biri de Riha'nın (Urfa) Pirsus (Suruç) ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde 20 Temmuz 2015 tarihinde DAİŞ’in düzenlediği bombalı saldırıda yaşamını yitiren 26 yaşındaki İngilizce Öğretmeni Süleyman Aksu'nun annesi Kudret Aksu. 63 yaşındaki Kudret anne, 57 yıldır Gever'de yaşıyor. Kudret anne,  33 kişiden biri olan ve katledilen çocuğunun mücadelesini devralmış. Biraz sohbet ediyoruz anne ile, evladını dilinden düşürmüyor: "Süleyman Yüksekova'da dünyaya geldi. Çok zor şartlarda okudu öğretmen oldu. 'Kobanê’ye yardıma gideceğim' dedi. Elinde çocuklar için kalem, defter, oyuncak vardı. Gitmek istedi ama gidemedi, Süleyman'ı katlettiler. 33 evladım Suruç'ta şehit oldu. Çocuklarımız ne yapmıştı? Süleyman’ın katillini de, düşmanını da istiyorum. 7 yıl oldu Süleyman’ın katillerini ortaya çıkarmıyorlar" diyor.