Covid aşıları 

Dersim DAĞDEVİREN yazdı —

30 Haziran 2021 Çarşamba - 22:17

  • Hücrelere giren parçaların ürettiği proteinler bağışıklık sistemine etki etmektedir. Bağışıklık sistemi Coronavirüsüne karşı antikorlar üretmeye başlamaktadır. Bu antikorlar virüsün bulaşması durumunda virüsü etkisiz hale getirecektir.

Moderna ve BioNTech

Bu iki şirketin aşıları mRNA teknolojisiyle geliştirildi. Bu teknoloji ile geliştirilen aşılar Coronavirüsünün genetik yapısından mRNA olarak adlandırılan kurye parçaları içermektedir. Bu parçalar aşı kapsamında insanlara verilmektedir. Hücrelere giren parçaların ürettiği proteinler bağışıklık sistemine etki etmektedir. Bağışıklık sistemi Coronavirüsüne karşı antikorlar üretmeye başlamaktadır. Bu antikorlar virüsün bulaşması durumunda virüsü etkisiz hale getirecektir. mRNA parçaları tüm hücrelere değil sınırlı sayıda hücreye girmektedir. Bu hücreler kas ve bağışıklık sistemine bağlıdır.

AstraZeneca

AstraZeneca aşısı viral vektör tekniğine dayanıyor. Bu teknikte insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmayan bir virüs kullanılmaktadır. Bu virüs genetik olarak değiştiriliyor ve aşı adayı mikroorganizmanın genetik materyalı yükleniyor. Covid-19’a karşı kullanılan AstraZeneca aşısında insanlar için tehlike oluşturmayan Adenovirüsü kullanılıyor. Adenovirüse Coronavirüsünün yüzeyindeki proteinin yapısını içeren bir gen yerleştirilmiş. Taşıyıcı virüs, yani Adenovirüs vücutta çoğalmıyor. Bundan dolayı da enfeksiyona yol açmıyor.

Vücuttaki hücreler aşının verilmesi ile Coronavirüsünün yüzeyindeki proteini üretmeye başlıyor. Bu proteinler bağışıklık sistemini antikor üretimine teşvik ediyor. Bağışıklık sistemi Adenovirüsü kontrol ediyor ve kısa süre sonra da yok ediyor. AstraZeneca aşısı yan etkilerinden, özellikle de kan pıhtılaşması yarattığından dolayı birçok tartışmaya neden oldu/oluyor. 

Johnson & Johnson 

Bu aşı da AstraZeneca'nın aşısı gibi viral vektör tekniğine dayanıyor ve taşıyıcı olarak Adenovirüsü kullanıyor. Yan etki olarak kan pıhtılaşması görüldüğü için maalesef bu aşı da tartışmalıdır. 

Bütün aşıların yan etkileri vardır. Ancak bunlar herkeste görülmemektedir. Ateş, halsizlik, baş ağrısı, kas ağrıları yan etkilerinin başında gelmektedir. mRNA teknolojisiyle geliştirilen aşılar nadiren kalp kası iltihabına yol açabilir. Bahs ettiğim kan pıhtılaşması için önemli bir hususa dikkat çekmek isterim: Covid'e yakalanıp hastaneye kaldırılan her altı insandan birinde hayatı tehlike yaratan kan pıhtılaşması görülmekte. 

Size çağrım: mutlaka aşı olun. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.