Cudi yanıyor Akbelen talan ediliyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

Ekolojik talan

Ekolojik talan

  • Türkiye ve Kurdistan'ın dört bir yanında ormansızlaştırma politikaları devam ediyor. İnsanlığın ortak mirası olan ormanlar maden ve enerji şirketlerinin yanı sıra turizm ya da sadece kereste ihtiyacı için talan ediliyor. Yine Kurdistan'da ormanlar yanarken, insanların müdahale etmesine engelleniyor.

Türkiye ve Kurdistan'ın dört bir yanında ormansızlaştırma politikaları devam ediyor. İnsanlığın ortak mirası olan ormanlar maden ve enerji şirketlerinin yanı sıra turizm ya da sadece kereste ihtiyacı için talan ediliyor. Yine Kurdistan'da ormanlar yanarken, insanların müdahale etmesine engelleniyor. Son bir haftada ormanlar Akbelen'de kömür madeni, Rize'de millet bahçesi için kesilirken, Cudi'de de geçen yıldan itibaren yapılan ağaç kesimlerinden sonra bu seferde ormanların yanmasına müsaade ediliyor.

Göz göre göre katlediliyor

Mezopotamya Ajansı’ndan Tolga Güney’in haberine göre Akbelen direnişine desteğe gelen ekolojistler, ormanların katledilmesine karşı ortak mücadele çağrısında bulundu.

 

Demet Parlar

 

Ekolojist Demet Parlar, son bir haftada çok ironik ve acı bir durum yaşandığını kaydetti. Bir yandan ‘ormanlar yanmasın’ diye ormanlara giriş yasağı koyulurken, bir yandan da göz göre göre ormanların katledildiğini söyleyen Parlar, "İktidarlar halktan doğadan yana değil sermayeden yana tavır alıyorlar ve doğayı bir meta olarak görüyorlar. Cudi yanarken Akbelen'in kesilmesi, Rize'nin tamamen betonlaşma için yok edilmesi ormanların ve dolayısıyla bu sorunları yaşayanların bir araya gelmesini zorunlu kılıyor. Problemimiz ortak. Sorunumuz doğal alanların sermaye için gözden çıkarılması. Buna izin vermemek için dayanışmak ve bir arada olmak çok değerli. İlla o bölgede yaşıyor olmak gerekmiyor" diye konuştu.

 

Melisa Caymaz

 

Ağaçların hepsi bizim

Sermayenin her yerde doğaya karşı mücadele içinde olduğunu söyleyen ekolojist Melisa Caymaz ise, bu talanın karşısında ekolojistlerin bulunduğunu vurguladı. Devletin sermayenin yanında yer aldığını da sözlerine ekleyen Caymaz, "Bizde bu kıyıma karşı durmaya çalışıyoruz. Akbelen'deki, Cudi'deki, Rize'deki ağaçların hepsi bizim. Ormanlar sadece bizim değil tüm canlıların yaşam alanı. Cudi'de de ilk olarak kesip daha sonra yaktılar. Burada ormanı katlettiler. Bu mücadeleyi ortaklaşa sürdürmeliyiz. Onların katlettiği bu ağaçlar yüzünden bu iklim krizini ve sıcak günleri yaşıyoruz. Bunun karşısında da son ağaç kalana kadar ortak mücadele etmek zorundayız" dedi.