Cudi’de orman katliamı

Toplum/Yaşam Haberleri —

6 Temmuz 2020 Pazartesi - 12:54

Şırnak’ın Cudi Dağı bölgesinde 10’un üzerinde kalekol yapımı tamamlanırken, aylardır orman katliamı yapılıyor. Cevizdüzü (Cifane), Anılmış (Gundikê Remo), Kemerli (Gilindor) ve Üçkiraz (Nêvava) köylerinde başlayan ağaç kıyımı koruculara yaptırılıyor. Günde onlarca kamyon ağaç bölgeden Urfa ve Antep gibi Suriye sınırına yakın illere gönderiliyor.

Bir yandan güvenlik gerekçesi bir yandan da bölgede yapılacak termik santral hazırlıkları olarak yapılan ağaç kesimi engellenemiyor. Köylüler karşı çıkması halinde askeri baskılarla karşı karşıya kalıyor. Söz konusu bölgelere gidiş güzergahları üzerine kurulan askeri kontrol noktalarında Genel Bilgi Taraması (GBT) yapılıyor.

Termik santral yapılacak

Bölgede Toptepe (Avgamasya) ile başlayan kömür ocaklarının Uludere’ye bağlı Roboski’ye kadar aralıksız sürdüğünü vurgulayan Cifaneli bir yurttaş, “Süleyman Bölünmez bu kıyımın öncülüğünü taşeron firmalarla yapıyor. Bize söylenene göre kalekollar tamamlandıktan sonra, çevredeki tüm ormanlık alan yok edilecek. Ağaç kesiminin sürdüğü Üçkiraz’da da büyük bir termik santral yapılmak isteniyor. Silopi’deki Termik santralde olduğu gibi burada da insanları ve doğayı nefessiz bırakıp zehirleyecekler” diye konuştu. 

ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.