Dengbêjliği geleceğe taşıyorlar

Toplum/Yaşam Haberleri —

4 Şubat 2021 Perşembe - 22:21

  • Ma Müzik Akademisi’nde hem müzik dersleri veren hem de dengbêjlik eğitimi alan Evin Dulek ve Sarya Ertaş tarihteki dengbêjlerin izinden giderek atalarından gelen mirası devam ettiriyor.

Ma Müzik Akademisi’nde hem müzik dersleri veren hem de dengbêjlik eğitimi alan Evin Dulek ve Sarya Ertaş tarihteki dengbêjlerin izinden giderek atalarından gelen mirası devam ettiriyor. Sese biçim, hayat ve renk veren anlamları taşıyan dengbêjliğin kadın direnişi ve kültüründen geldiğini ifade eden iki genç kadın Ayşe Şan ve Meryen Xan gibi sanatçıları örnek aldıklarını söyledi. 

 

Babamın dengbêjîleriyle büyüdüm

JİNHA’dan Medine Mamedoğlu’nun haberine göre 10 yaşından beri müziğin içinde olduğunu belirten 23 yaşındaki Sarya Ertaş, çocuk yaşından beri dengbêjî dinlediğini söyledi. Babasının yıllardır cezaevinde olduğunu ver her telefon görüşmesinde çocukluğunda olduğu gibi kendilerine dengbêjî şarkılar söylediğini anlatan Sarya Ertaş, “Dengbêjlik yapmak benim için tarif edilemez bir his. Başta babamdan öğrendim ama Ayşe Şan, Meryem Xan ve Şehit Mizgin gibi büyük sanatçıları da örnek aldım. Bu kültürün, mirasın her daim devam etmesi gerekiyor” dedi. 

Dengbêj söylediğinde kendini olmak istediği yerde ve özgür hissettiğini ifade eden Sarya Ertaş, “Benim için dengbêj söylemek büyük keyif. Bir kadın olarak ben burada kendimi özgür hissediyorum. Bu özgürlük sayesinde de kendimi sürekli geliştiriyorum. Kadınların ve gençlerin kendilerini dilleri, sanatları ve değerleri üzerinden yaratması gerekir” diye konuştu. 

 

Dengbêj kadının direnişinden geldi

Bugün birçok alanda dengbêj söylediklerini ve bunun kendilerine mutluluk verdiğini anlatan bir diğer sanatçı Evin Dulek ise, “Şimdi ki gençlerimiz ve çocuklar çok kolay dengbêj dinleyemiyor. Biz de eskiden böyleydik. Ama zaman geçip tarihini, değerlerini öğrendiğin zaman onlara da merakın oluyor. Derine indiğinde de Kürt sanatçılar gibi söylemek istiyorsun. Ben de bu değerleri öğrendiğim andan beri onların yolundan gitmek için çalışıyorum” dedi. 

Dengbêjliğin ilk olarak kadınlar tarafından söylendiğini ve günümüze de bu şekilde geldiğini söyleyen Evin Dulek, “Tarihe de baktığımızda dengbêjliğin kadınlar tarafından ortaya çıktığını görebiliriz. Kadının direnişinden, ağıtlarından geldi. Erkek dengbêjler de çok ama kadınların dili sözleri ile dengbêjlik bu zamana kadar geldi. Şimdi biz de onları örnek alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.