Dêrik’te ve Eindhoven’da Rojava Halk Parlamentosu

Toplum/Yaşam Haberleri —

25 Ekim 2021 Pazartesi - 16:54

Dêrik Halk Meclisi ve kent

Dêrik Halk Meclisi ve kent

  • Staal, Kürt örgütleriyle yıllarca ortak çalışma yürüttükten sonra, ekibiyle birlikte Rojava’ya davet ediliyor.  Alternatif parlamentolar, uluslar ötesi kampanyalar ve halk mahkemeleri şeklinde sanat eserleri yapan Staal, Rojava’da ilk Halk Parlamentosu’nun da inşasını yaptı.

SERDA DEMİR / EİNDHOVEN

Devriminin ilanıyla birlikte uluslararası arenada odak noktasına dönüşen Rojava’ya sayısız enternasyonal dayanışma örnekleri gösterildi. Hollandalı görsel sanatçı ve propaganda araştırmacısı Jonas Staal da devrimi sahiplenenlerden biri oldu. 
Rojava’da ilk Halk Parlamentosu’nun inşasını örgütleyenlerin arasında Staal da yer alıyor. Dêrik belediyesi ortaklığıyla 2018 yılında tamamlanan parlamento, halkın buluşma merkezine dönüşüyor. Bu yıl, hava koşullarından dolayı hasar gören binanın onarımı için çalışmalar başlatılacak. Staal, parlamentonun 2022’de tekrar faaliyete geçirilebilmesini umuyor. Dêrik ile sınırlı kalmayan bu çalışmanın bir örneği de Hollanda’ya taşındı. 2018 yılında Eindhoven’daki Van Abbe müzesinde de kurulan Halk Parlamentosu, hala çeşitli etkinliklerin düzenlendiği buluşma alanı olarak kullanılıyor.