Düşmanı asla affetmeyeceğiz

Dosya Haberleri —

15 Şubat/foto:AFP

15 Şubat/foto:AFP

  • 15 Şubat’a giden süreçte yaşananları ve 15 Şubat günü hissettiklerini Avrupa’da yaşayan yurtseverlere sorduk. O günlerin şahitleri: "15 Şubat günü Kürtlerin unutamadığı ve unutmayacağı bir gündür. Kara gündür ve bağrımıza basılan kara saplı bir hançer gibi hala yüreğimizi kanatmaktadır."

M.ZAHİT EKİNCİ/HAKAN TÜRKMEN

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat 1999’da gerçekleşen uluslararası komplodan sonra Kürt halkının yaşadıklarını Avrupa’da yaşayan yurtseverlere sorduk.

Kuzey Almanya Kurdistan Demokratik Toplum Federasyonu (FED-DEM) Eşbaşkanlığı görevini yürüten üç çocuk annesi Sabahat Ergin bu dönemi birebir yaşayan kadınlardan. Sabahat Ergin, Zilan Beritan'ın doğumu için hastahanede iken Kürt Halk Önderi Öcalan'ın esir düştüğünü öğreniyor: ''Şimdi böyle rahat anlattığıma bakmayın. O kara günü bugün yapılmış gibi yüreğimde hissediyorum. Gerçekten kara kopkoyu bir karanlık olarak hala yüreğimde duruyor. Doğum için hastahanedeydim ve kızım Zilan Beritan yeni doğmuştu esaret haberini aldığımda. Donup kaldığımı, her şeyin karanlığa gömüldüğünü görüyordum. Türk devleti tekrar bizi tarihin karanlığına gömmek istiyordu. Önderlik için ölüm dahil her şeyi göze almıştım. Küçük çocuğumu hastahanede bırakarak yapılan tüm eylemlere katılıyordum. Esaret haberinin alınmasından sonra birçok Kurdistanlı televizyonunu kırıyordu. Televizyonları balkondan atanlar vardı. Bize bunca acıyı yaşatan düşmanı asla affetmeyeceğiz. Birçok insan kendisini öldürmek istiyordu. Önderlik buna müdahale ederek önü alınamaz olayları durdurdu."