Ekolojik Kırım insanlığa karşı suçtur

Toplum/Yaşam Haberleri —

4 Şubat 2021 Perşembe - 20:00

  • Aralarında Greta Thunberg’in de olduğu üç iklim aktivisti, ekolojik kırımın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde davası görülecek uluslararası bir suç olarak tanımlanmasını gündeme getirdiler.

İklim krizi aktivistleri Luisa Neubauer, Greta Thunberg, Anuna de Wever van der Heyden ve Adélaïde Charlier bir araya gelerek dünya liderlerine seslendikleri bir mektup yazdılar. Mektup herkesin erişimine ve imzasına açık. Bugüne dek “#FaceTheClimateEmergency” etiketiyle sosyal medyada dolaşıma giren mektubu imzalayanlar arasında Malala Yousafzai, Leonardo DiCaprio, Naomi Klein, Yazar, Margaret Atwood, Russel Crowe, Björk, Nadia Murad ve Jane Fonda gibi isimler bulunuyor.

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi talebi

Özellikle neredeyse sınırsız kaynaklara sahip ülkelerin liderlerine seslenilen mektupta, liderlere iklim ve ekoloji krizini bir kriz olarak ele almadan çözebilirmiş gibi davranmayı bırakmaları çağrısı yapılıyor. Greta ve diğer üç iklim aktivistinin kaleme aldığı talepler şöyle:

* Şu andan itibaren geçerli olmak üzere, fosil yakıt arama ve çıkarma konusundaki tüm yatırımları durdurun, tüm fosil yakıt sübvansiyonlarını derhal sona erdirin ve fosil yakıtlara yapılan yatırımlardan derhal ve tamamen vazgeçin.

* Ekolojik kırımın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde davası görülecek uluslararası bir suç olarak tanımlanmasını savunun.

* Tüketim endeksi, uluslararası havacılık ve taşımacılık dahil olmak üzere tüm veri ve hedeflere toplam emisyonları dahil edin.

* Bugünden başlayarak – bize global sıcaklık artışını 1,5 °C’nin altında tutmak için %66 şans veren mevcut en iyi bilimi ve IPCC bütçesini esas alan yıllık, bağlayıcı karbon bütçeleri oluşturun. Bu bütçeler hakkaniyetin, kritik eşiklerin ve geri besleme döngülerinin küresel yönünü kapsamalı ve gelecekte negatif emisyon teknolojileri bulunacağı varsayımlarına bağlı olmamalı.

* Demokrasiyi gözetin ve koruyun.

* Emekçileri ve toplumun en kırılgan kesimlerini koruyan, her türlü ekonomik, ırksal ve toplumsal cinsiyetler arası eşitsizliği azaltan iklim politikaları tasarlayın.

* İklim- ve ekoloji acil durumunu, acil durum gibi ele alın. 

Mektupta Covid-19 salgının yerkürenin her yerindeki insanları nasıl etkilediğine, tüm insanlığın dehşet içinde tanıklık ettiğini söyleyen aktivistler iklim krizinin ne siyasetçiler, ne medya, ne iş dünyası, ne de finans dünyası tarafından bir kez olsun bir kriz olarak ele alınmadığının şu an her zamankinden daha açık bir şekilde görüldüğünü vurguladılar.

Adaletsizliği ortadan kaldırın

Aktivistlere göre pandemi kadar görünür olan bir diğer şey ise sosyal ve ırksal adaletsizlikleri, baskıları görmezden gelerek ve yok saymaya devam ederek iklim ve çevre adaleti sağlanamayacağı.

Aktivistler mektupta, küresel ısıtmayı 1,5 dereceyle sınırlamanın önümüzdeki aylar ve yıllar için can alıcı derecede önemli olduğunu söyleyen aktivistler, şu aşamada dünya liderlerinin en iyisini yapmalarının bile yeterli olmayacağını, artık imkânsız görüneni yapmak zorunda olduklarını ifade ettiler. FRANKFURT

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.