Ekonomik kriz ‘kurbana’ yaradı

Toplum/Yaşam Haberleri —

8 Temmuz 2022 Cuma - 19:30

Kurban pazarı

Kurban pazarı

  • İstanbul’un en büyük kurbanlık satış pazarının kurulduğu Sultangazi ilçesinde ne satıcı ne de alıcı umduğunu bulamadı. Yem ve saman dahil her şeye zam geldi, hayvancıların masrafları 3 katı arttı. Kurbanlıkların fiyatı da 20 binden 50 bine çıktı. Pazarın yarısı boş kalırken, gelen de artan fiyatlar nedeniyle eli boş dönüyor. Ekonomik krizin tek kazananı kurbanlıklar oldu. 

ERDOĞAN ALAYUMAT/İSTANBUL

Kurbanlık pazarında bulunan belediye yetkililerinden aldığımız bilgiye göre geçen sene pazarda 600 büyükbaş 200 de küçükbaş hayvan satış çadırı kurulmuş, bu sene ise 94 büyük 18 de küçükbaş hayvan çadırı var. Yaşanan düşüşün nedeni, artan enflasyon ve buna bağlı fiyat artışı olarak gösteriliyor. Pazarda konuştuğumuz kurban satıcılarının hiçbiri de gidişattan memnun değil. 

Masraflar 3 kat arttı

Ağrı’dan İstanbul’a gelen Murat Tüsne, adlı satıcı, ekonomik krizden kaynaklı işlerinin de kötü olduğunu anlatıyor. Sadece Ağrı’dan İstanbul’a gelmek için 130 bin TL masraf yaptığını dile getiren Tüsne, toplamda 260 bin TL masraf yaptığını ifade etti. “Böyle giderse hiçbir şey kazanamayacağız” diyen Tüsne, en ucuz büyükbaş hayvan fiyatlarının 40 ile 45 bin TL arasında değiştiğini, geçen seneye oranla yüzde yüz artışın olduğunu sözlerine ekledi.

Murat Tüsne

Samsun’un Alaçam ilçesinden İstanbul’a gelen Şükrü Toklu da işlerin kötü olmasından dert yanıyor. Alım gücünün ciddi oranda düştüğünü belirten Toklu, “Başta yem ve saman fiyatları olmak üzere her şeye zam yapıldığı için hayvan fiyatlarında artış yapmak zorunda kaldık. Bu yüzden fiyatlar çok yükseldiğinden elimizdeki hayvanları da satamadık. Hayvan fiyatlarında geçen seneye göre yüzde yüz artış yaşandı” dedi.