Êlêna Kürtçe matematik öğretiyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

Êlêna Mihemed

Êlêna Mihemed

  • Moldova'dan 20 yıl önce geldiği Rojava’da Kürtçe öğrenen Êlêna Mihemed, öğrencilere Kürtçe matematik öğretiyor. Mihemed, 2003 yılında evlenerek Qamişlo kentine yerleşti.

İnsanların ülke değiştirmesinin kolay olmadığını belirten Êlêna Mihemed Qamişlo’ya yerleşme hikayesini şöyle anlattı: “Rojava’ya gelmek benim için yeni bir dünyaya adım atmak gibiydi. Dili, kültürü ve geleneklerine dair her şey benim için yeniydi, bu yüzden onu tanımam ve sonra derinliğine inmem uzun zaman aldı. Evliliğimin ilk ayları çok zorluydu. Evlendikten sonra eşim Baas rejiminin ordusuna katıldı. Bu yüzden kendimi çok yalnız hissettim ve dil öğrenmeye yöneldim.”

Aldığı Kürtçe dil eğitimleriyle 2014 yılında ilk defa Kürtçe seviyelerini geçtiğini aktaran Mihemed, "Yazımda ve aksanımda çok fazla hata oldu. Bazılarını fark etmemiştim. Üç seviyeyi de bitirdikten sonra Kürtçe dilbilgisini iyi öğrendim. Kürt dilinin tüm kelimelerini ve harflerini öğrendim. Gramer ve zaman kiplerini tanıdım. Çok yüksek bir seviyeye geldiğimi söylemiyorum çünkü henüz çok gelişmeye ihtiyacım var” dedi.

Kürtçeyi hızlı öğrendim

Rojava’daki sosyal ilişkilerin Moldova’dan çok daha güçlü olduğunu söyleyen Êlêna Mihemed, “Birbirlerine olan sevgileri çok güzel. Buradaki sosyal ilişkiler dili hızlı öğrenmemi sağladı. Ama bizim memlekette herkes kendi derdinde ve evinin dört duvarı arasında kalıyor. Sosyal ilişkiler ve komşuluk çok önemli. Burada dikkatimi çeken bir diğer şey ise insanların temizlik anlayışı, çevreyi sürekli temiz tutma çabaları. Moldova'daki gibi değil. Burada insanlar çevreyi temiz tutma konusunda ileri düzeyde. Doğayı dinlemeli ve ona sahip çıkmalıyız" şeklinde konuştu.

Mihemed, Kürtçenin Arapça kadar önemli bir dil olduğunu belirtti ve ekledi: "Her milletin ana dilini bilmesi önemlidir. Arapça gibi Kürtçe de önemlidir. Her iki dil de önemlidir. İnsanlar köklerine sahip çıkmalıdır. Bu adımla hem bilim ilerler hem de toplumun unutulmaya yüz tutmuş hafızası canlanır ve o hafıza eski haline döner. Toplumun zenginleşmesi bilimin ve dilin gelişmesiyle alakalıdır. Kütüphanelerde insanların yararlanıp kendilerini ve içinde bulundukları toplumun kültürünü daha iyi tanıyabilecekleri binlerce kitap vardır” diye belirtti.

Matematik öğretiyorum

Dil öğrenmenin zor olduğu kadar güzel de olduğunu dile getiren Êlêna Mihemed, “Moldova okullarında ana dilim olan Rumence ve Rusçayı, burada Kürtçenin yanı sıra İngilizce ve Fransızca da öğrendim” dedi. Şu an okullarda öğrencilere matematik öğrettiğini anlatan Mihemed, “Matematik sadece kanunlar ve hesaplamalardan ibaret değil onları iyi anlamak lazım” diye konuştu.

SORGUL ŞÊXO - JİNHA/QAMİŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.