Frankfurt’ta yeşil çatılar

Toplum/Yaşam Haberleri —

16 Ağustos 2020 Pazar - 23:00

  • 2020 yılının Haziran ayı kaydedilen en sıcak aylardan biriydi ve sıcaklıklar 1981-2010 ortalamasının 0,5 derece üzerindeydi.

2020 yılının Haziran ayı kaydedilen en sıcak aylardan biriydi ve sıcaklıklar 1981-2010 ortalamasının 0,5 derece üzerindeydi.

Almanya'nın Frankfurt kenti, akıllı şehir planlamasıyla sıcak havalarla başa çıkmaya çalışıyor. Kentte bu kapsamda, kırsaldan şehir merkezine daha serin hava akışını sağlamak için bilinçli olarak yüksek binalardan arındırılmış "havalandırma koridorları" oluşturuyor. Bu, geçen yıl sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdığı kentte, iklim değişikliğine adapte olmak için sarf edilen bilinçli çabanın bir parçası.

Ücretsiz içme suyu

Euronews’e konuşan Frankfurt'ta iklim - uyum birimi başkanı Hans Georg Dannert, "Tabii ki, öncelikle kentin tamamına bakmamız; soğuk ve temiz hava bölgelerini, burada gördüğümüz havalandırma koridorlarıyla kente bağlamamız gerekiyordu. Sonra kentin içinde küçük yeşil adalar olmalıydı; parklar, ağaçlar, caddeler gibi… Ve nokta atışı önlemler var, örneğin kente koyduğumuz içme suyu çeşmeleriyle içme suyuna ücretsiz erişim sağlamak istiyoruz" diyor.

Yeşil çatılar

Projenin yöneticisi Lara-Maria Mohr, yeşil çatıların etkisini şöyle açıklıyor: "Yeşil çatıların çok sayıda olumlu etkisi var: Binayı korur, yalıtır ve soğuturlar. Bu, maliyetten de tasarruf sağlar. Gürültü yutulur, bitkiler ince tozu filtreler ve yağmurun alt katman tarafından emilmesi sayesinde, şiddetli yağışların etkileri azalır. Ayrıca binanın her sakini yeni bir yaşam alanı kazanır, böcekler ve kuşlar gibi."

Sıcaklık her yıl artıyor

Frankfurt'ta diğer bir odak noktası, su yönetimi.

Şehir merkezinde bu, buharlaşmanın sokakları soğutabilmesi için daha fazla gözenekli yüzey anlamına geliyor. Şehrin dışındaysa yağmur suyu toplamak için su yolları oluşturmak anlamına geliyor.

Hepsi küçük birer değişiklik ancak ortalama sıcaklıklar her yıl artıyor ve onlar, kenti rahat ve yaşanabilir tutmak istiyor. FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.