Göz Göre Göre: Çeyrek asırlık tarih

Kültür/Sanat Haberleri —

“Göz Göre Göre 25 Yıllık Tanıklık” sergisi

“Göz Göre Göre 25 Yıllık Tanıklık” sergisi

  • Gazeteci Fatih Pınar’ın katliam ve direnişlere ışık tutan “Göz Göre Göre 25 Yıllık Tanıklık” adlı sergisi Karşı Sanat’ta ziyaretçilerini bekliyor.

Bağımsız gazeteci ve belgesel sinema yönetmeni Fatih Pınar’ın belgesel fotoğrafla başlayıp, video-aktivizme, oradan belgesel sinemaya uzanarak her aşamasında Türkiye'nin geçirdiği büyük dönüşümü gözler önüne seren, “Göz Göre Göre 25 Yıllık Tanıklık”  adlı ilk sergisi 6 Haziran’a kadar Beyoğlu’nda bulunan Karşı Sanat’ta ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

Gar, Cizîr, Roboskî ve Soma

Sergide, Ankara Gar, Cizîr, Roboskî ve Soma katliamları ile Gezi Direnişi ve 6 Şubat Depremleri gibi ülke tarihindeki travmatik olaylar gözler önüne seriliyor. 1 Mayıs, 8 Mart, Newroz ve Onur Yürüyüşü gibi şenlikli direnişlere dair de birçok görsel yer alıyor. 

“Göz Göre Göre 25 Yıllık Tanıklık” sergisini gezmek isteyen sanatseverleri salonunun hemen girişinde Pınar’ın kamerasından ülke tarihinin en kitlesel eylemlerinden Gezi direnişine dair kesitlerin gösterildiği dev bir ekran karşılarken, söz konusu görüntülerde Gezi Direnişinin dönemsel ruhu yansıtılıyor.

 

 

Cumartesi Anneleri

Sergide, gözaltında kaybettirilen yakınları için 1995’ten bu yana adalet talebinde bulunan Cumartesi Anneleri için ayrı özel bir bölüm oluşturulmuş. “Cizreli Cumartesi Anneleri” başlıklı bir fotoğraf ile Cumartesi Anneleri’nin mücadelesini konu alan bir belgesel gösteriminin yer aldığı bölümde Pınar, kamerası aracılığıyla ziyaretçileri Cumartesi Anneleri’nin mücadelesine odaklıyor.