Gözaltında işkence

24 Ocak 2022 Pazartesi - 18:30

  • Gebze’de HDP mitinge katıldıktan sonra gözaltına alınan Soner Nayman, gözaltında olduğu süre boyunca işkenceye maruz kaldı.

 

HDP Kocaeli İl Örgütü, “Biz değiştireceğiz derhal istifa” şiarıyla 9 Ocak’ta Gebze’de bulunan Mevlana Kapalı Pazar Alanı’nda miting düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı mitingin ardından gözaltına alınan Soner Nayman, polisin sistematik işkencesine maruz kaldı. Gözaltına alınırken darp edilen Nayman, Emniyet’te alınan ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklandı. İradesi dışında adli tutukluların bulunduğu bölümde tek kişilik hücreye konulan Nayman, avukatının yaptığı itiraz sonucunda 18 Ocak’ta serbest bırakıldı. Gözaltında maruz kaldığı polis şiddeti ve karakolda yaşadıklarını anlatan Nayman, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Hakaret, küfür, ters kelepçe

Miting boyunca hiçbir sorun yaşanmadığını, ancak sona ermesinin ardından HDP üzerindeki baskılara dikkat çekmek amacıyla slogan attıklarını belirten Nayman, bu sırada kendilerini takip eden 3 polis tarafından kimlik kontrolü yapıldığını söyledi. Kimliğini verdiği sırada polislerin küfür ve hakaretlerine maruz kaldığını aktaran Nayman, “Anneme küfürler etmeye başladılar. Israrla ‘Lütfen anneme küfür etmeyin. Annem rahmetli. Anneme küfür etmeyin ne yapıyorsanız yapın’ dedim. Israrla anneme ağza alınmayacak şekilde küfürler ettiler. Bunun için polisi ittim. İtince orada bir kargaşa yaşandı. Kargaşadan iki polis kollarımı ters çevirerek, yaklaşık 60-70 metre yerde yüz üstü sürükledi. Ardından ters kelepçeleyip yere attılar, tekme ve yumrukla vurmaya başladılar” dedi. 

Yaşananlara tanık olan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergelioğlu’nun araya girdiğini söyleyen Nayman, “Beni ayağa kaldırdı ve bırakılmamı istedi. Bir polis de GBT’sine bakıp bırakacağız, demiş. Bunun üzerine beni aldılar ve benim sırtımı bir duvara dayadılar. Bana ‘sen terör örgütü propagandası yaptın’ dediler. Böyle bir şey yapmadığımı dile getirdim. Ardından tekrar bana şiddet uyguladılar. Karnıma iki yumruk yedim. Oradan bir polis ‘gözaltı kararı var’ dedi ve beni araca aldılar” diye konuştu. 

Sistematik işkenceye uyguladılar

 Gözaltı aracına alındıktan sonra bir amirin de araca bindiğini ifade eden Nayman, şöyle devam etti: “Bu kişi araçta bana yaklaşık 60 yumruk vurdu. Ardından karakola götürüldüm. Orada iri yapılı biri geldi konuştu. Konuşmada herhangi bir sıkıntı yoktu ama ayağa kalkarken, elinin tersiyle bana iki tokat vurdu. Ardından 3-4 polis birlikte üstüme gelip kolumu ters çevirerek, kafamı koltuğun arasına koydular ve sırtımı yumruklamaya başladılar. Sistematik bir işkenceye maruz kaldım.” 

Bir gün sonra çıkarıldığı mahkemece “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklandığını belirten Nayman, götürüldüğü Kandıra Cezaevi’nde adli tutukluların bulunduğu bölümde tek kişilik hücreye konulduğunu söyledi. Nayman, “Polisler, cezaevindeki gardiyanlara ‘bu teröristtir, gereken muameleyi yapın’ dediler. Bu şekilde üzerimde bir psikolojik baskı kurmaya, beni sindirmeye çalıştılar. Burada 8 gün boyunca hücrede kaldım. Ardından avukatımın yaptığı itiraz neticesinde serbest bırakıldım” şeklinde konuştu. 

Nayman, kendisine şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını dile getirdi.  MA/KOCAELİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.