HDK Kadın Meclisi konferans düzenlecek

Kadın Haberleri —

Mizgin Aksoy

Mizgin Aksoy

  • HDK Kadın Meclisi “İsyanımız erkek egemenliğine, ısrarımız eşit ve özgür yaşama” şiarıyla bir konferans düzenleyecek. HDK Kadın Meclisi’nden Mizgin Aksoy, tüm kadınları konferansa katılmaya çağırdı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, 28 Ocak’ta “İsyanımız erkek egemenliğine, ısrarımız eşit ve özgür yaşama” şiarıyla bir konferans düzenleyecek.

“Faşizme ve sömürüye karşı demokratik meclislerde birleşelim. Örgütlü ve özgür toplumla yeni yaşamı kuralım” şiarıyla gerçekleştirilecek olan 12’nci Genel Kurul öncesi gerçekleştirilecek konferansa ilişkin konuşan HDK Kadın Meclis üyesi Mizgin Aksoy, tüm kadınları konferansa davet etti. 

Atölye çalışmaları yapıldı

Kadın koordinasyonlarının İzmir, Aydın, Muğla, Mersin, Ankara, İstanbul’da kongreler gerçekleştirdiklerini aktaran Aksoy, çeşitli panel ve atölye çalışmalarının yanı sıra özellikle erkek devlet şiddetine karşı konferans ve atölyeler düzenlediklerini belirtti. Aksoy, çalışmalara dair şu bilgileri verdi: “Birinci atölyemizde, emek mücadelesi, güç ve mültecilik, ikinci atölyemizde, ırkçılık ve milliyetçiliğin kendini yeniden üretme biçimine karşı nasıl mücadele yürüteceği, üçüncü atölyemiz ise erkek devlet şiddetine karşı yapıldı. Bu üç atölyeden çıkardığımız veriler doğrultusunda katılımcılarla beraber neler yapabiliriz diye ödevler çıkardık.” Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ilişkin de çeşitli çalışmalar yaptıklarını aktaran Aksoy, çalışmaların hala devam ettiğini söyledi. Öte yandan savaşa karşı barış temalı iki panel düzenlediklerinin altını çizen Aksoy, birincisinin kadınların barış sürecinde inşa rolü üzerine olduğunu, ikincisinin ise kadın özgürlük mücadelesi üzerine olduğunu ifade etti. 

Erkek egemenliğine karşı isyandayız

Savaş gündemi ve kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırıların devam ettiğini vurgulayan Aksoy, sözlerine şöyle devam etti: “Erkek egemen sistem ve onun şu anki iktidarı, kadın mücadelesinin yıllarca mücadele ederek kazandığı tüm haklarını geri almak istiyor. Ancak bizler de bu haklarımızı asla vermeyeceğiz. Bu saldırılara karşı da ‘isyanımız erkek egemenliğine ısrarımız eşit ve özgür yaşam’ şiarıyla konferansımızı gerçekleştireceğiz. Şiarımızdan da anlaşılacağı üzere erkek egemenliğine karşı isyandayız ama aynı zamanda eşit ve özgür bir yaşama olan inancımızda da ısrar edeceğiz.” 

HDK Kadın Melicisi bir köprüdür

HDK Kadın Meclisi’nin Türkiye’deki kadın hareketi ve Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesinin kesişim noktasında bir köprü görevi gördüğünü kaydeden Aksoy, kadınların yaşadıkları sorunların ortak olduğuna dikkat çekerek, “Şiddet olaylarında mağdur olan kadınlar. Yine savaşları erkek egemen sistem çıkarıyor ama mağduru kadın ve çocuklar oluyor. Dolayısıyla kadın mücadelesinin ve kadın kazanımları noktasında ortaklaşmak önemlidir. Çünkü savaşın karşısına barışı inşa etmediğiniz sürece, kadınlar bu topraklarda yaşamını eşit ve özgür bir şekilde yaşayamazlar. Bu savaş gerçekliği konferansta bizim konuşacağımız konuların başında geliyor. Bunun yanı sıra İstanbul Sözleşmesi gibi birçok kadın kazanımı şu anda iktidar tarafından yerle bir edilmeye çalışılıyor. Tüm bu ayrımcı uygulamalar erkek egemen sistemin yansımaları olarak karşımıza çıkıyor ve hepsi bizim için bir mücadele nedenidir” diye belirtti.

Kürt kadın mücadelesi sınırlarını aştı

Kadın mücadelesini son yıllarda büyük ivme kazandığını vurgulayan Aksoy, 21’inci yüzyılın kadın yüzyılı olacağını ifade etti. Bu yüzyılda Kürt kadın mücadelesinin tüm dünyada rol ve model olduğunu kaydeden Aksoy, özellikle İran'da “ahlak polisi” tarafından katledilen Jîna Amînî’nin ardından başlayan eylemlerde, “Jin, jiyan, azadî” sloganının damga vurmasının, Kürt kadın mücadelesinin sınırlarını aşarak tüm dünyaya yayıldığının göstergesi olduğunu söyledi. Uzun yıllar Türkiye ve Kurdistan’da kadınların dilinden düşmeyen “kadın, yaşam, özgürlük” sloganının dünyaya yayıldığını söyleyen Aksoy, “Bu slogandan anlaşılacağı gibi artık Ortadoğu’da kadınlar birbirine dokunabiliyor. Kadınların özgürleşmediği bir yerde, toplumun özgürleşmesi mümkün değil. Kadın özgürleştiğinde bulundukları alanları özgürleştirebiliyor” dedi.   

Kadınlar konferansa davetli

Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigma ekseninde sürece cevap olacaklarının altını çizen Aksoy, kadınları 28 Ocak’ta düzenleyecekleri 12’nci Genel Kadın Konferansı’na davet etti. Aksoy, “Jin, jiyan, azadî’ sloganı tüm kadın hareketlerinin özgürlük mücadelesinde yaşam formudur. Biz HDK Kadın Meclisi olarak herkesi bu slogan etrafında birleşmeye ve yeni yaşamı örmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. 

ESRA SOLİN DAL / MA-İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.