Herkes yardıma koştu

Dosya Haberleri —

Heyva Sor a Kurdistanê/Rojvan Bilgin

Heyva Sor a Kurdistanê/Rojvan Bilgin

Heyva Sor a Kurdistanê Başkanı Dr. Rojvan Bilgin ile depremzedeler için yürüttükleri dayanışma kampanyasını konuştuk...

  • Heyva Sor a Kurdistanê olarak Avrupa’da çalışma yürüten Kurdistanlı kurumlarla ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz yardım kampanyası çerçevesinde şu ana kadar 1 milyon Euro ülkeye göndererek, ülkedeki gönüllü çalışanlarımızın aracılığıyla halkımıza ulaştırdık. Kampanyamıza çok geniş çerçevede bir katılım var.
  • Efrîn ve Cindirês’te çok büyük bir yıkım yaşandı. Ancak biz kurum olarak oraya giremiyoruz. Çeteler ve Türk devleti kesinlikle buna izin vermiyor. Farklı kurumlar üzerindeki yardımlarımızı da kabul etmiyorlar. Halep’te ciddi bir yıkım var. Eşrefiye ve Şêx Mexsut mahallelerine Heyva Sor a Kurdistanê yardım ulaştırdı.

ERKAN GÜLBAHÇE

Maraş merkezli gerçekleşen 7,7 ve 7,6  iki büyük deprem 13. gününü geride bıraktı. En son yapılan resmi açıklamaya göre 10 ili etkilen depremlerde 38 bin 44 kişi yaşamını yitirdi. Ancak bu sayı gerçeği yansıtmıyor, hala enkazda onbinlerce insanın olduğu tahmin ediliyor. Yine milyonlarca yurttaşın etkilendiği depremde devlet, hayatta kalanları dondurucu soğukta, aç susuz ve çadırsız bırakarak ölüme terk ediyor. Buna karşı dayanışma kampanyalarıyla halka ulaşmaya çalışan gönüllüler seferberlik ruhu ile çalışıyor. Avrupa'da da bu dayanışmaya destek sunuluyor. Destek sunan kurumların başında ise Heyva Sor a Kurdistanê geliyor. Heyva Sor a Kurdistanê 30 yıldan beri Kurdistan’ın herhangi bir bölgesinde gerçekleşen felaketlerde yaşanan mağduriyetleri gidermek için büyük bir çaba içerisinde. 1993 yılından Almanya'da kurulan Heyva Sor a Kurdistanê başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde örgütlü bir şekilde çalışma yürütüyor. Farklı coğrafyada birçok gönüllü çalışanıyla Kurdistan’daki acılara derman olan Heyva Sor a Kurdistanê, depremin ilk gününden bu yana yaraları sarmak için çabalıyor. 6 Şubat’ta başlatılan kampanyanın ayrıntılarını Heyva Sor a Kurdistanê Başkanı Dr. Rojvan Bilgin ile konuştuk.

Geniş bir bölgeyi etkileyen depremin ardından düzenlediğiniz yardım kampanyası on günü geride bıraktı. Bu süre zarfında kampanyanızın geldiği noktayı değerlendirir misiniz, kampanyanız hangi aşamada?

Kampanyamız planladığımız şekilde devam ediyor. Beklentilerimizin üzerinde bir ilgi var. Halkımız bu kampanya seferberlik ruhuyla katılıyor. Kendi inisiyatiflerini geliştirerek yardım toplayıp kampanyaya destek sunuyor. Düzenlediğimiz kampanya bize diasporadaki halkımızın ülkede yaşanan acılara ne kadar duyarlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Heyva Sor a Kurdistanê olarak Avrupa’da çalışma yürüten Kurdistanlı kurumlarla ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz yardım kampanyası çerçevesinde şu ana kadar 1 milyon Euro ülkeye göndererek, ülkedeki gönüllü çalışanlarımızın aracılığıyla halkımıza ulaştırdık. Kampanyamıza çok geniş çerçevede bir katılım var. Şu ana kadar çok iyi bir rakama ulaştık. Tabii ki yaşanan felaketi göz önünde bulundurduğumuz zaman bu yardımların uzun süreli yapılması gerekiyor. Şu ana kadar halkımızda topladığımız yardımı da bu çerçevede uzun süreli bir sürece yayarak depremzedelerin yaralarının sarılması için bir çalışma içerisinde olacağız. Depremzedeler bir ay boyunca aynı elbiseyle yaşayabiliyor. Ancak bir ay boyunca yemeksiz, çadırsız, tuvalet ihtiyaçlarını gidermeden yani temel ihtiyaç malzemeleri olmadan hayatını sürdüremez. Biz yardımları yaparken ihtiyaç sırasına göre yardımda bulunuyoruz.

Kampanyaya genellikle hangi kesimlerde katılım var?

Kampanyaya her kesimden destek var. Kurdistanlı esnaflarından tutalım da Avrupa’daki belediyelerden, gençlerden tutalım da yaşlılara kadar her kesimden büyük bir destek var. Kurdistanlı işyerleri bizden kumbara alarak yardım topluyor. Halkımız neredeyse Avrupa’daki bütün kentlerde stantlar açarak yardım topluyor. Özellikle bu kampanyada kadın ve çocuklar ön plana çıkıyor. Çocuklar okul harçlıklarını bağışlıyor. Kumbaralarındaki paraları gönderiyor. Özellikle çocuklarda muazzam bir katılım var. Yine sosyal medya ve basın üzerinden yardım kampanyasını güçlendirecek yayınlar da yapıyoruz. PayPal üzeri gönderilen yardımlar haritasına baktığımızda Avrupa ve Latin ülkelerinin hepsi var. Ancak hiç beklemediğimiz coğrafyalardan da yardımlar geliyor, örneğin Filipin, Kamboçya gibi benzeri ülkelerden de ciddi destek geliyor. PayPal ve banka üzerinden gönderilen paranın yarısı Kürt olmayan yabancı ülke vatandaşları adına geliyor. Yani bu anlamda Heyva Sor a Kurdistanê dünya kamuoyu tarafında güvenilir ve yardımlarını ulaştırabilecekleri bir noktaya geldi. Birçok tanınmış kişiler depremzedelere ulaştırılması için yardımın Heyva Sor a Kurdistanê üzerinden yapılması çağrısı yapıyor.

Ülkeye giden yardımlar halka nasıl dağıtılıyor, dağıtımda ne tür sorunlar yaşanıyor?

30 yıllık deneyimle Avrupa'da toplanacak eşyaların ülkeye ulaştırılmasında ve orada dağıtılmasında bir sorun yaşanacağını bildiğimiz için sadece para yardımı kampanyası düzenledik. Avrupa’dan gönderilecek paranın ülkede birlikte çalıştığımız kurumlar ve gönüllüler yardımıyla anında ihtiyaç maddeleri alarak dağıtımının daha kolay olacağını bildiğimiz için bu yola başvurduk. Avrupa’da yapılan bağışların ülkeye ulaştırılmasında şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadık. Tabii ki bizim gönderme yollarımız var. Türkiye’de legal olmadığımız için kendi adımıza çalışma yürütemiyoruz. Açtığımız aşevi veya depomuza Heyva Sor a Kurdistanê yazamıyoruz. Orada gönüllü çalışanlar bizim yelekleri giyemiyor. Bundan dolayı ülkedeki bazı kurum ve kuruluşların çatısı altında çalışmalarınızı yürütüyoruz. Aynı zamanda alanlarda bize yardımcı olmak için birçok kişi gönüllülük temelinde çalışmalarımıza destek sunuyor. Tabii ki orada dağıtımda yaşadığımız zorluklar oluyor. Gerek imkanlarımız ve gerekse de devletin engellemeleri noktasında istediğimiz çalışmaları yürütemiyoruz. Ancak biz daha çok yardımların ulaşmadığı veya birileri tarafından yardımların ulaştırılmasının engellendiği bölgelere yardımlarımızı ulaştırmaya çalışıyoruz. Gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olan insanları ulaşmak en büyük hedefimiz.

Bizim çalışma prensimiz parayı gönderip direk aynı yerde ihtiyaçların satın alınıp mağdurlara verilmesi şeklinde. Bundan dolayı çok fazla sorun yaşamadık. Ancak farklı bölgelerde TIR'larla gönderilen eşyaların AFAD veya askerler tarafından el konulduğu haberlerini sıklıkla duyuyoruz.