Hüseyin Çelebi ödülleri sahiplerini buldu

Kültür/Sanat Haberleri —

29.Hüseyin Çelebi Edebiyat Etkinliği

29.Hüseyin Çelebi Edebiyat Etkinliği

  • Bu yıl 29.’su düzenlenen Hüseyin Çelebi Edebiyat Etkinliği’nde Kürtçe, Türkçe, Almanca şiir ve öykü dallarında verilen ödüller sahiplerini buldu. 
  • Hüseyin Çelebi’nin babası Rıfat Çelebi gençlere seslenerek, “86 yaşındayım ve mezara kadar bu mücadelede yer alacağım. Siz de kendinize ‘ben kimim’ diye sorun. Kimliğinize, dilinize sahip çıkın” dedi. 

BERFİN DENİZ/STUTTGART

 

Kürdistanlı Öğrenciler Birliği’nin (YXK) kurucusu şehit Hüseyin Çelebi anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen edebiyat etkinliği bu yıl Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlendi. Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Kadın Öğrenciler Birliği tarafından Feuerbach’taki Stuttgart Festhalle’de düzenlenen etkinliğe gençler yoğun ilgi gösterdi. 

Etkinliğin yapıldığı salon Hüseyin Çelebi ve şehitler ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarıyla donatıldı. Cigerxwîn, Baba Tahirê Uryan ve Ehmedê Xanî gibi Kürt şairlerin şiirlerinin sergilendiği salonunda Hüseyin Çelebi'nin gençlik ve çocukluk yıllarına ait bazı resim ve şiirler katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. 

93’ten bu yana

YXK ve JXK adına Kamo Çelik, Hüseyin Çelik’in onursal üyeleri olduğunu hatırlatarak, “Kürt gençleri olarak Hüseyin Çelebi'nin anısına örgütleniyoruz. Edebiyat etkinliğimiz 1993 yılından bu yana düzenleniyor. Kürdistan'dan Avrupa'ya gönderilen tüm edebi eserlere ‘hoş geldiniz’ demek ve ödül kazanan şiirleri okuyarak kazananları onurlandırmak istiyoruz” dedi.