İki aylık bebeğiyle hapsedildi

30 Ağustos 2022 Salı - 17:40

  • İstanbul’da 26 Ağustos’ta gözaltına alınan Reyhan Abdi, iki aylık bebeğiyle birlikte tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Suriyeli Reyhan Abdi, önceki gün çıkarıldığı mahkemece “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ailesiyle birlikte 2017'de Türkiye'ye göç eden Abdi, 5 yıldır İstanbul'da yaşıyor. İkisi 3-4 yaşlarında biri iki aylık bebek, üç çocuğu olan Abdi, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, Abdi’nin üç gün boyunca gözaltında tutulduğunu ve hukuksuz bir şekilde tutuklandığını belirtti.  

Hiçbir delil yok

Abdi’nin tutuklanmasına gerekçe yapılan dosyada hiçbir delilin bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Tutuklamanın şartı oluşmadığı ve hukuk etiği ile vicdandan yoksun bir şekilde verilen bu tutuklama kararını kabul etmiyoruz. Tutuklama hem kişinin temel haklarından olan hürriyetinin kısıtlanması hem de bir koruma tedbiri olması sebebiyle istisnai olarak uygulanmalıdır. Oysaki iki aylık bebeği olan bir kadına koruma tedbiri uygulanmasının geri dönülmez ağır sonuçlar doğuracağı ortadadır. Müvekkilimiz, daha gözaltında olduğu süre zarfında iki aylık bebeği ile üç ve dört yaşında bakıma muhtaç çocuklar olması sebebiyle yaşadığı kaygıdan dolayı sütten kesilmiş ve ağır psikolojik zarara uğratılmıştır” denildi.

Çocukların anneleriyle tutuklanmalarının temel insan ve çocuk haklarına aykırı olduğu kaydedilen açıklamada, “Çocuk Koruma Kanunu ve Türkiye’nin taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre, hapishanelerin mevcut durumu iki aylık bebeğin hapishanede kalmasına uygun değildir” ifadelerine yer verildi.   İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.