İşlenmiş gıdalar: En büyük tehdit

Toplum/Yaşam Haberleri —

İşlenmiş yemekler

İşlenmiş yemekler

  • Donmuş pizzalar, paket çorbalar ve hazır yemekler gibi ultra işlenmiş gıdaların kalp ve damar rahatsızlıkları, obezite, diyabet ve kanser ve hatta erken ölüm riskini artırdığı pek çok bilimsel araştırma tarafından daha önce ortaya konulmuştu. 

Donmuş pizzalar, paket çorbalar ve hazır yemekler gibi ultra işlenmiş gıdaların kalp ve damar rahatsızlıkları, obezite, diyabet ve kanser ve hatta erken ölüm riskini artırdığı pek çok bilimsel araştırma tarafından daha önce ortaya konulmuştu. 

Alzheimer Birliği Uluslararası Konferansı’nda (AAIC) sunulan yeni araştırmaya göre bu gıdaların beynin bilgi işleme ve karar alma merkezinde bilişsel gerilemeye yol açabileceğini ortaya koydu.

Kadınlar, beyazlar, gençler

Araştırmada ulaşılan bulgulara göre, ultra işlenmiş gıda tüketimi en üst düzeyde olan bireylerin bilişsel gerileme hızı, bu gıdaları en az tüketen bireylere kıyasla yüzde 28, beynin yönetme becerisindeki kayıp hızı ise yüzde 25 daha fazla. 

Araştırma bulgularına göre kadın, beyaz, daha genç, daha yüksek eğitim ve gelir düzeyine sahip kişilerin ultra işlenmiş gıda tüketimi diğer gruplara göre daha fazla. Bu kişilerin sigara ve alkol kullanma oranı ise diğer gruplardan daha az.

Alzheimer’ı tetikliyor

Boston Massachusetts Hastanesi’nde genetik ve yaşlandırma araştırmaları direktörü Rudy Tanzi, ultra işlenmiş gıdalarla ilgili temel sorun, bu gıdaların genellikle vücutta ve beyinde sağlıklı yaşlanmaya karşı en büyük tehdidi oluşturan sistematik iltihabı körükleyen şeker, tuz ve yağ maddelerini yüksek oranda içermesi.

Medyascope’de çıkan habere göre Tanzi, “Bu gıdalar aynı zamanda bağırsak mikrobiyomunuzdaki trilyonlarca bakterinin sağlığını ve dengesini korumak için önemli yüksek bitki lifi içeren gıdaların yerini alıyor. Beyin sağlığı ve Alzheimer gibi yaşlanma bağlantılı zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için oldukça önemli” diye konuştu.

Çok fazla beyaz ekmek yiyoruz

Sao Paulo Üniversitesi Tıp Okulu Geriatri Bölümü’nde doçent ve araştırmanın yazarlarından olan Dr. Claudia Suemoto ise, “Brezilya’da ultra işlenmiş gıdalar toplam kalori alımının yüzde 25-30’unu oluşturuyor. McDonald’s, Burger King’imiz var, çok fazla çikolata ve beyaz ekmek yiyoruz. Maalesef, diğer pek çok Batı ülkesinden çok farklı değil. Amerika vatandaşları tarafından tüketilen kalorilerin yüzde 58’i, İngiltere vatandaşları tarafından tüketilen kalorilerin yüzde 56,8’i ve Kanada vatandaşları tarafından tüketilen kalorilerin yüzde 48’i ultra işlenmiş gıdalardan geliyor” diye konuştu.

Evde yemek pişirmeyi öğrenin

Dr. Suemoto, “İnsanların evde daha fazla yemek pişirmeleri ve yemeklerini sıfırdan yapmaları gerektiğini öğrenmesi gerek. Bu zamana değer çünkü kalbinizi ve beyninizi bunama veya Alzheimer’dan koruyacaksınız” sözleriyle insanları hazır gıdalardan uzak durmaya davet etti. FRANKFURT

 

****

Ultra işlenmiş gıdalar

Konserve ürünler, ev yapımı ekmekler, peynir, tuzlanmış et, şarap, bira ve sirke gibi ürünler “işlenmiş gıda” kategorisinde sayılırken, dondurulmuş patates kızartması ve pizzalar, market dondurmaları ve hazır çorbalar gibi ürünler “ultra işlenmiş gıda” olarak tanımlanıyor. 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.