İşveren grev kırıcılığı yapıyor

Sputnik Türkiye çalışanı gazeteciler

Sputnik Türkiye çalışanı gazeteciler

  • Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) örgütlü olduğu Sputnik Türkiye’de, gazetecilerin grevi 21 günü geride bırakırken, eylemciler ve sendika Genel Sekreteri, haklarını elde edene kadar eylemlerinin süreceğini söyledi.

ERDOĞAN ALAYUMAT/İSTANBUL

Sputnik Türkiye çalışanlarının bağlı oldukları TGS, Şubat 2023’de işverenle Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine başladı. Görüşmelerin tıkanması üzerine TGS, 24 Temmuz’da, Sputnik’te grev kararı aldı. Grev kararına karşı Sputnik yönetimi İstanbul ve Ankara bürolarında çalışan 24 kişinin işine 7 Ağustos’ta son verdi. Yaşanan bu gelişmeler karşısında TGS üyesi Sputnik çalışanları, işten atılanların geri alınması, işverenin sendikayı tanıması ve toplu sözleşme masasına oturması talebiyle Ankara ve İstanbul’da 17 Ağustos’ta greve çıktı.

Grevciler konuşuyor

21 gündür grevde olan Sputnik Türkiye çalışanları Günce Nur İnce, Haruner Özbağ ve TGS Genel Sekreteri İlkay Akkaya, grev sürecini Özgür Politikaya anlattı. 7 yıldır Sputnik Türkiye’de editörlük yapan Günce Nur İnce, başından beri iş güvencesi ve ekonomik haklarını almak için sendikaya üye olduklarını belirterek, “Süreci barışçıl bir şekilde yürütmek istedik ama sendikalı olmak ve greve çıkmak bizim anayasal hakkımız. Henüz genç bir ekibiz ve çoğumuz ilk defa bir grev deneyimi yaşıyoruz ama bazı şeyleri göze almadan kazanım elde edilmiyor” dedi.

 

Günce Nur İnce

 

Birlik başarıyı getiriyor

Greve, gerek ana akım medya çalışanları gerekse muhalif medya kurumlarında çalışan meslektaşlarının desteğinin devam ettiğini aktaran İnce, “Bu süreçte medya sektöründen bir kişinin bile desteği çok önemli. Bizim için bir araya gelip sendikada örgütlenmemiz üstüne greve çıkmamız bir mucizeydi ama bugün geldiğimiz noktaya bakıldığında çok şey başardığımızı görüyorum” şeklinde konuştu.