‘Jin jiyan azadî’ direnişi sahiplenildi

Kadın Haberleri —

Köln / Foto: Firaz Baran

Köln / Foto: Firaz Baran

  • Almanya’nın Köln kentinde İran ve Rojhilatê Kurdistan’da kadınlar öncülüğüne yükselen ‘Jin jiyan azadî’ direnişi gerçekleştirilen yürüyüş ve miting ile sahiplenildi. Eyleme katılan halklar, özgürlük temelinde birlikte yaşam mesajı verdi.

FİRAZ BARAN / KÖLN

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül 2022’de “uygun örtünmediği” gerekçesiyle ‘Ahlak polisi’ tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki Kürt kadın Jîna Amînî gördüğü işkence sonrası kaldırıldığı hastanede 16 Eylül’de yaşamını yitirdi. Jîna, Rojhilatê Kurdistan’ın Seqiz kentinde toprağa verildikten sonra halk direnişe geçti. Kurdistan başlayıp İran’ın tamamına yayılan kadın öncülüğündeki direniş 5. ayını geride bıraktı. Dünyaya ‘Jin jiyan azadî’ direnişi olarak yaylan direnişi uluslararası alanda da destek sürüyor.

Almanya'nın Köln kentinde Cumartesi günü Rojhilatê Kurdistan ve İran'da "Jin jiyan azadî" sloganıyla devam eden direnişi desteklemek amacıyla bir miting ve yürüyüş düzenlendi. Renkli geçen yürüyüş ve mitinge Belçika, Hollanda ve Almanya’dan iki bini aşkın kişi katıldı.

Eylem, Kurdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK), Rojhilat Özgür Kadınlar Topluluğu’nun (KJAR) yanı sıra Almanya ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden faaliyet gösteren İranlı ve sol 15 kadın kurumu tarafından desteklendi. Eyleme Rojhilatê Kurdistanlı, Fars, Beluc, Arap, Azeri gibi çok sayıda İrani halk katıldı.

Köln-Neumark’ta gerçekleşen mitingde konuşan bir eylemci, "Sadece Şah'ın partisi katılmadı. İran ve Kurdistan'ın bütün muhalif renkleri burada" dedi.

Direnenleri desteklemek için buradayız

Kürtçe, Farsça ve Almanca konuşmaların yapıldığı mitingde konuşan KJAR temsilcisi Meryem Fetî, İslam Cumhuriyeti’nin kadına, ezilen halklara ve farklı inançlara karşı olan politikalarını protesto ettiklerini belirterek, “Kurdistan'ı, Belucistan'ı, zindanlardaki siyasi tutsakları, üniversitelerde ve sokakta direnenleri, baskı altındaki feministleri desteklemek için buradayız. Nerede olursak olalım bu rejime karşı gençler ve kadınlarla birlikte ayakta olacağız, sesimizi yükselteceğiz ve çalışacağız” diye konuştu.

İran’da yaşayan Afgan kadınlar adına yapılan konuşmada ise, İran’da Afganlı kadınların hakları olmadığına dikkat çekilerek, “Afgan kadınların İranlı bir erkek ile evlenmesi yasak. Çocukları olduğunda da kimliksiz kalıyor. Okuma halkları bile yok” denildi.

Birlikte mücadele edeceğiz

Alman solu adına Die Interventionistische Linke (IL – Müdehaleci Sol) temsilci yaptığı konuşmada, “Alman iktidarının tavırları kapitalin insan hayatından daha değerli olduğunu gösteriyor. Devrimci örgütleri terör listesinde tutuyor. Kapitalist sisteme, ataerkilliğe, faşizme, ırkçılığa ve egemen sınıfların baskı ve sömürüsüne karşı birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Özgür haklar temelinde birlik istiyoruz

Beluc genc

Kürtçe ve Farsça şarkıların söylendiği mitingden ardından yürüyüşe geçildi. Yürüyüşün en önünde yürüyen Belucistanlı bir genç, "Biz özgürlük içinde bir birlik istiyoruz. Beluc, Kürt, Fars, Azeriler demokratik bir yaşam istiyoruz. Beluci halkının da partisi var ve demokratik bir yaşamın gerçekleşmesi için mücadele ediyor."

Kendi rengimizle özgürlük istiyoruz