Kara Cuma’nın çöpleri

Toplum/Yaşam Haberleri —

Kara cuma çöpleri

Kara cuma çöpleri

  • Hızlı moda endüstrisine karşı duruşuyla bilinen ikinci el giysi satışı platformu Vestiaire Collective, çevreye zarar veren giyim endüstrisine karşı bir farkındalık kampanyası başlattı. 

“Kara Cuma” döneminde yapılan alışverişlerin neden olduğu çöplerin büyüklüğünü dünyaca ünlü binaların boylarıyla kıyaslayarak sosyal medyada görseller paylaşan platform, aynı zamanda bu alanda üretim yapan markaları da kendi bünyesinde yasaklıyor.  

Duyurusunu Kara Cuma arifesinde yapan platform, yapay zekâ kullanarak dünyanın dört bir yanındaki ikonik lokasyonlarda yer alan atık görselleri oluşturarak kararını ortaya koydu.

Platform, markalar üzerindeki baskısını sürdüreceğini belirterek, hızlı modayı piyasadan silmeyi amaçlayan üç yıllık bir girişimde bulunduklarını bildirdi.

Hızlı moda endüstrisi yılda 100 milyar adet giysi üretiyor ve bu da 92 milyon tonluk devasa bir tekstil atığıyla sonuçlanıyor. Vestiaire Collective, bunun Empire State Binası’nı, Buckingham Sarayı’nı, Eyfel Kulesi’ni, Colloseum’u veya dört Berlin TV Kulesi’ni her gün doldurmaya yeterli olduğuna dikkat çekiyor. FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.