Kararlar önceden alınıyor, kurullar formalite

Kadın Haberleri —

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

  • Cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik hak ihlalleri artıyor. Sincan Kadın Cezaevi'nde 30 yıllık tutsak Sermin Demirdağ’ın 6 ay engellenen tahliyesi kurul toplantısı öncesinde verildi.Özlem Demir ve Zeynep Bingöl’e ise savcının olmadığı kurul toplantılarına katılması dayatıldı.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde İdare ve Gözlem Kurulu, 30 yıllık tutuklu Sermin Demirdağ’ın tahliyesini ikinci kez erteledi. Demirdağ’ın tahliyesi, Mart ayında 3 ay, Ağustos ayında ise 6 ay ertelendi. Demirdağ'ın son 6 aylık tahliye erteleme kararına, "koğuştaki aramalarda gardiyanların işini kolaylaştırmamak, hakkında "örgüt propagandası" ve "örgüt üyeliği" iddiasıyla soruşturmaların bulunması, kurul toplantısına katılmamak ve cezaevi tarafından sunulan iyileştirme programlarına katılmamak" gerekçeleri gösterildi. Kurul, söz konusu gerekçeleri öne sürerek Demirdağ'ın "iyi halli" olmadığı yönünde karar verdi.

Yargılamaya dönen kurul toplantıları

24 Ağustos’ta kurul kararının kendisine teslim edildiğini aktaran Demirdağ, kararların altında savcı imzası olmasına rağmen savcının toplantıda yer almadığını belirtti. Demirdağ, gardiyanlar tarafından kamera eşliğinde kurul toplantı kararı kendisine tebliğ edildiğinde, "Savcının katıldığı kurula katılırım, bir nevi yargılamaya dönen kurul toplantısında avukatımın da yer almasını istiyorum" dediğini söyledi.

Karar önceden verildi 

Bu noktada kendisine geri dönüş yapılmadığını ve aradan 1 hafta geçtikten sonra da kararın tebliğ edildiğini aktaran Demirdağ, "Kâğıda baktığımda toplantıya çağırılmadan önce kurulun toplanarak karar aldığını gördüm. Ancak toplantıya katılmayı kabul etmediğim gerekçesiyle tahliyem ertelendi. Bu bir hukuksuzluğun göstergesidir. Sözü edilen soruşturmanın da 2 yıl önce 15 Ağustos’ta koğuşlarda Kürtçe kilam söylenildiği gerekçesiyle başlatıldığı belirtiliyor. İnfaz hakimliği tarafından dosya kapatılmasına rağmen cezaevi savcılığı ısrarla soruşturma dosyasını açık tutuyor. Gizlilik kararı olması nedeniyle avukatlarımız da soruşturmaya dair bilgi edinemiyor. Bu durumun tamamına baktığımızda bizi cezalandırmak, tutukluluğumuzu uzatmak adına gerekçeler üretiliyor. Bu durum kabul edilemez’’ dedi. Demirdağ'ın avukatları aracılığıyla karara itirazda bulunduğu öğrenildi.

Savcı yok!

Uzun süredir tahliyesi ertelenen tutuklulardan Özlem Demir ise çıkartıldığı İdare ve Gözlem Kurulu’nda savcının olmadığını görünce toplantıya katılmayacağını ifade etti. Cezaevi ikinci müdürü, baş gardiyan, teknisyen, öğretmen gibi görevlilerin bulunduğu kurul ise, "Burası alt kurul, buranın onayını almadan üst kurula çıkamazsın’’ dedi. Kararlarda savcı imzası olduğuna dikkati çeken Demir, toplantıdan çıktı.

Siyasetçi Zeynep Bingöl de savcının olmadığı kurula çıkmayacağını ifade etti. İnfaz ve Gözlem Kurulu’nun ilerleyen günlerde Demir ve Bingöl hakkında karar vermesi bekleniyor.

DİCLE MÜFTÜOĞLU - MA/ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.