Karıncaları saydılar!

Toplum/Yaşam Haberleri —

Karıncalar / Foto:AFP

Karıncalar / Foto:AFP

  • Son araştırmaya göre, karıncaların dünya üzerindeki nüfusu 20 katrilyon. Her bir insana karşılık, 2.5 milyon karınca yaşıyor, toplam ağırlıkları ise 12 megatona ulaşıyor.

Son araştırmaya göre, karıncaların dünya üzerindeki nüfusu 20 katrilyon. Her bir insana karşılık, 2.5 milyon karınca yaşıyor, toplam ağırlıkları ise 12 megatona ulaşıyor.

Hong Kong Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, Dünya üzerindeki karıncaların sayısını hesapladı. Araştırmaya göre karıncaların hali hazırdaki nüfusu yaklaşık 20 katrilyon.

Karıncaların sayısını tespit etmek, yaşam alanlarında iklim değişikliği gibi faktörlerden dolayı yaşanan değişikliklerin sonuçlarını öğrenmek için önemli.

PNAS adlı hakemli bilimsel dergide geçtiğimiz hafta yayımlanan araştırma kapsamında, her bir insana karşılık, 2.5 milyon karınca yaşıyor. Karıncaların toplam ağırlığının 12 megaton kuru karbona ulaştığı düşünülüyor, ki bu da tüm yabanıl kuş ve memelilerin toplam ağırlığından fazla bir ağırlıkları olduğu anlamına geliyor.

Sayı daha yüksek

İncelenen çalışmalar bütün kıtalarda gerçekleştirilse de Orta Afrika ve Asya gibi bazı bölgelerde yeterli veri elde edilemediği için araştırma ekibi karınca sayısının daha yüksek olduğunu düşünüyor.

2019’da yapılan bir çalışma, böcek türlerinin yüzde 40’ından fazlasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu göstermişti. Ancak çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar, karıncaların sayısının azalıp azalmadığından emin değil.

15 bin 700’den fazla türü olan karıncalar, hem av hem de avcı olarak bulundukları doğada önemli rol oynuyor; bitkilerin tohumlarının dağılmasında kritik bir role sahip. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.