KDP 158 köyü boşalttı

Gazeteci Baran Germiyanî

Gazeteci Baran Germiyanî

  •  Gazeteci Baran Germiyanî, Türk işgal saldırılarını destekleyen KDP’nin şimdiye kadar 158 köy boşalttığını ve en az 600 köyün de tehdit altında olduğunu söyledi.

 

Türkiye'nin yıllardır sürdürdüğü ve 17 Nisan 2022'de KDP iş birliğinde kapsamlı hale getirdiği Medya savunma Alanları’na yönelik saldırılar devam ediyor. Zap, Metîna ve Avaşîn ağırlıklı saldırılarda istediği sonucu alamayan Türk devleti, sahaya sürdüğü KDP üzerinden yerleşmeye çalışıyor. KDP'ye bağlı güçler, Türkiye'nin ilerleme sağlayabilmesi için birçok noktada iş makineleriyle yol açıyor, yeni üsler inşa ediyor. Türkiye'nin planlarını hayata geçirmeye çalışan KDP, köy boşaltmalarıyla halkı göçe zorluyor. Federe Kurdistan’da yaşayan gazeteci Baran Germiyanî, Türkiye'nin devam eden saldırıları boyunca KDP'nin baskıları sonucu 158 köyün boşaltıldığını, en az 600 köyün de boşaltma tehdidi altında olduğunu söyledi. 

MA’dan Zeynep Durgut’a konuşan Germiyanî, Türkiye'nin bölgede istediği sonucu alamadığını ifade ederek, KDP'nin köy boşaltma politikasıyla Türkiye’ye alan açtığını belirtti. Germiyanî, "Kullanılan kimyasal silahlar nedeniyle sadece insanlar değil, bölgenin doğası da etkileniyor. Türk devleti, sadece Kürt varlığına değil, aynı zamanda doğasına karşı da bir saldırı halinde. İki yıldır devam eden bu saldırılar nedeniyle insanlar ekim yapamayacak hale getirildi. KDP, sadece iki yıllık süreç içinde Türkiye’nin isteği sonucunda 158 köy boşalttı. Şu anda savaşın sürdüğü bu bölgelerde 600'den fazla köy boşaltma tehdidi altında. Bu köylerde insanlar geçimini hayvancılık ve tarımla sağlıyor. Kimyasal silah saldırıları hayvancılığı ve ekimi bitirecek noktaya getirdi. Bunun yanında Türkiye askerleri, KDP'nin üslerinin hemen dibinden gerilla mevzilerine saldırıyor. KDP, Türkiye’nin tüm bölgeyi işgal etmesinin önünü açıyor" dedi. 

Kahramanca bir direniş var

Türk devletinin, Kürtlere bir yüzyıl daha kaybettirmek; Başûr ve Rojava’yı işgal ederek, ’Misak-i Milli’ hayalini gerçekleştirmek istediğini fakat bu hayallerinin direnişe çarptığını vurgulayan Germiyanî, şunları söyledi: “Kurdistan'a işgali dayatanlara karşı kahramanca bir direnişle karşılık verildi, Avaşîn, Zap ve Metîna'ya dönük işgal saldırıları bir gün bile durmadı. İki yıl önceki stratejileri tutmadı. Türk devleti işgal ettikleri birçok yeri de terk etmek zorunda kaldı. Girdi ama kalamadı. Bu savaşlarını daha fazla sürdüremeyecekler, çünkü iki yıldır KDP'nin ihanetine ve desteğine rağmen Türkiye istediği gibi ilerleme kaydedemedi. Bu da aslında savaşta başarısız olduklarının göstergesidir.”

Helikopterler KDP üssünden

Germiyanî, sadece son bir aylık savaş bilançosunda 205 Türk askerinin yaşamını yitirdiğini, ayrıca çok sayıda SİHA/İHA’nın düşürüldüğünü hatırlatarak, şöyle konuştu: “Onlar için geriye kalan tek yol geri adım atmaktır. Tek amaçları KDP'nin işgalci Türk devletinin yanında gerilla mevzilerine saldırmasıdır. KDP, Türk ordusuna yeni yol açıyor. Türk devletinin bölgeye girmesini kolaylaştırıyor. KDP çok büyük bir ihanet içinde. Türk devleti KDP güçlerinin elbiselerini giyerek savaşta sonuç almaya çalışıyor. Türk helikopterleri KDP üslerinden kalkıyor. Gerilla Kürt kanını dökmek istemiyor. Bu yüzden tüm işgal saldırılarına ve KDP'nin yardım ve desteğine rağmen tarihi direnişini sürdürüyor.”  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.