KDP gerillaları pazarlıyor

30 Ağustos 2021 Pazartesi - 20:12

  • Xelifan bölgesinin Bêxmê köyünde 26 Temmuz’da pusuya düşürdüğü Serwer Serhat komutasındaki gerilla grubunu esir alan KDP’nin, Türkiye’ye para karşılığı teslim edilmesi üzerine MİT ile pazarlık yaptığı öğrenildi.

MİHEME PORGEBOL/ERDAL BAZ - HAKKARİ

Xelifan bölgesinin Bêxmê köyünde 26 Temmuz’da pusuya düşürülen Serwer Serhat komutasındaki gerilla grubunun akıbetiyle ilgili bilgi verilmiyor. Aileleri Güney Kürdistan’da evlatlarını aramaya devam ediyor.

Evlatlarını arayan aileler, yaptıkları görüşme ve araştırmalar neticesinde 26 Temmuz’da yaşananlara ilişkin görgü tanıklarına dayanarak iki olası senaryo üzerinde yoğunlaşıyor. Bu senaryolardan ilki; Serwer Serhat komutasında bulunan 6 gerillanın KDP tarafından pusuya düşürülerek üçünün katledildiği, üçünün de esir alındığı ve katledilen gerillaların Bêxmê köyüne defnedildiği yönünde. Bir diğer senaryoya göre ise bölgede üç gerilla bulunduğu, gerillaların alışveriş yapmak için girdikleri bakkaldan çıkarken pusuya düşürülüp esir alındıkları yönünde. İki ihtimali de her yönüyle araştırdıklarını vurgulayan aileler, iki ihtimale göre de gerillaların pêşmergeyle çatışmaktan kaçındıklarını belirtiyor.

KDP unutulmasını bekliyor

Her iki ihtimalde de üç gerillanın esir bulunduğu anlaşılıyor. Alınan bilgilere göre; Türk devleti, pusuya düşürülen gerillaları teslim almak için KDP’yle para pazarlığına girişti. KDP ise bu pazarlığa sıcak baktı, ancak meselenin gündemden düşmemesi üzerine pazarlığı kabul etmeye çekindi ve gerillaların unutulması için Türk devletinden biraz zaman istedi.

Aileler, KDP’nin gerillaların akıbeti hakkında bir bilgi vermekten kaçınma sebebinin süren bu pazarlıklar olduğunu vurgulayıp ”Yarın Türk devleti ‘Bu gerillaları biz esir almıştık’ derse bilinsin ki o gerillalar KDP tarafından para karşılığı teslim edilmiştir. Bilgi kaynaklarımız Komutan Serwer için çok yüksek bir para teklif edildiğini söyledi. Türkiye, savaş alanındaki sıkışmışlığını Komutan Serwer’den almak istediği bilgilerle gidermek, savaşı almayı planladığı bilgilerle ilerletmek istiyor. KDP de bu yüzden gerillalara dair bir bilgi vermiyor” dedi.

Bêxmê köyü KDP ablukasında

Gerillaların pusuya düşürüldüğü Bêxmê köyünün, olayın gerçekleştiği 26 Temmuz’dan itibaren KDP güçlerinin kuşatması altında olduğu, giriş çıkışların sıkı denetimler altında yapıldığı öğrenilirken ailelerin arayışları sürüyor.

Güney’e geçtikleri günden itibaren birçok kişiyle görüştüklerini belirten aileler, görüştükleri kişiler arasında KDP ve pêşmerge içerisinde yüksek rütbeli birçok kişi olduğunu da belirtti. Yaptıkları görüşmeler sonucunda bazı bilgiler edindiklerini ve bu bilgilere göre; Bêxmê köyündeki saldırının planlı olduğunu belirten aileler, esir alınan gerillaların KDP’nin elinde olduğuna ikna olduklarını söyledi.

Tünelleri söylerse sizinle görüşebilir

Basınla irtibat halinde olmalarının KDP’li komutanlar tarafından hoşnutsuzlukla karşılandığını söyleyen aileler, bazı komutanların kendilerine ”Neden gazetelere demeç veriyorsunuz. Neden bizi kötülüyorsunuz? Akrabalarınız elimizde ve iyiler. Ortalığı ayağa kaldırmanıza gerek yok” dediğini aktardı.

Gerilla komutanı Serwer Serhat’ın da bilinçli hedef alındığını belirten aileler, şunları kaydetti: ”Serwer uzun yıllardır gerillacılık yapan biri. Onlarca kritik yerde komutanlık yaptı. Son görev bölgesi T.C’nin yürüttüğü savaşta tıkandığı yer. Serwer ve grubunu esir alıp savaşın gidişatına dair bilgiler almak ve savaşlarını böyle ilerletmek istediler. Bir KDP komutanı bize, ‘Serwer bize tünelleri söylerse sizinle görüşebilir’ dedi.”

 

HPG BİM’in açıklaması

HPG BİM, 26 Temmuz günü Güney Kürdistan’ın Xelîfan ilçesine bağlı Bêxme köyü civarında bir grup gerilla ile ilişkinin koptuğunu, açıkladıktan sonra 10 Ağustos’ta yeni bir açıklama yapmıştı. BİM, "Yaptığımız çağrılara ve bu yoldaşlarımızın ailelerinin Güney Kürdistan Hükümeti’ne ve KDP’ye yaptığı başvurulara şimdiye kadar herhangi bir cevap verilmemiştir. Xelîfan’ın Bêxme Köyü’nde ilişkimizin koptuğu yoldaşlarımızın açık kimlik bilgileri şöyledir: Serwer Serhat (Erdal Aslan / Erzirom), Wargeş Çavreş (Ayhan Tatlı/Şirnex) ve Dijwar Berxwedan (Mahmut Xelef/Hesekê)

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.