KDP Kürt soykırımına ortak oldu

Dosya Haberleri —

Mustafa Karasu

Mustafa Karasu

  • İngiltere’nin başını çektiği uluslararası güçler Musul ve Kerkük’ün Irak’a bırakılması karşılığında Türkiye’nin kendi sınırları içinde Kürtleri soykırıma uğratmasına onay vermişlerdir. Bu politikanın yerel türevi ise KDP bir iki şehirde hakim olma karşılığında Türk devletinin soykırım politikasının en büyük destekçisi olmaktadır.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, soykırım saldırılarını ve son gelişmeleri değerlendirdi:

Irak’taki kaos ve siyasal boşluk hali daha da derinleşmiş durumda. Şengal ve Medya Savunma Alanlarına saldırılar ise aralıksız devam ediyor. Faşist Türk Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan Rojava’ya yönelik işgal tehdidini tekrarladı. Rusya-Ukrayna savaşı ardından NATO kendisini güçlendirme politikalarına yöneldi. ABD ve İngiltere başta olmak üzere NATO ve batılı ülkelerin bu savaşta rolünü, Kuzey-Doğu Suriye’de bazı bölgeleri işgal eden AKP-MHP faşizminin yeni işgal saldırılarının amaçlarını, Türk devleti Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği karşısında şantaj politikasıyla esas olarak neyi hedeflediğini ve uluslararası güçlerin Ortadoğu’da işgalciliği ilerletmesi ile Kürt soykırımını tamamlaması ile PKK’ye yönelik saldırılar arasındaki bağını KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu değerlendirdi.

Irak’taki kaos ve siyasal boşluk hali daha da derinleşmiş durumda. Şengal ve Medya Savunma Alanlarına saldırıların bir de böylesi bir sürece denk gelmesinin nasıl bir anlamı bulunmaktadır? 

Irak’ta siyasi kriz ve boşluk sürmektedir. Irak’ta demokratik zihniyet zayıflığı nedeniyle demokratik siyasi zihniyete dayalı bir siyasi istikrar ortaya çıkmıyor. Milliyetçi ve mezhepçi yaklaşımlar siyasi parçalanmışlık yaratmaktadır. Birçok dış gücün mücadele alanı haline gelmesi de bu durumun ortaya çıkmasında büyük etken olmaktadır. İradeli, etkili demokratik siyasi bir güç ortaya çıkmadığından halkın siyasetçilere güveni kalmamıştır. Nitekim seçimde halkın yüzde 80’e yakını sandığa gitmemiştir. Sadece Irak genelinde değil, Başurê Kürdistan’da da durum benzerdir. Başur’da en fazla milletvekili alan KDP, Kürdistan halkının sadece yüzde 15’inin oyunu alabilmiştir. Irak’ta şu anda halkın iradesini temsil etmeyen yönetimler bulunmaktadır. Bu nedenle çok zayıftırlar.

Türk devleti Irak’ın bu zayıf yanını kullanıyor. Türk devleti KDP’yi, KDP de Türk devletini Irak üzerinde baskı aracı olarak kullanıyor. Irak şu anda Türk devletinin ve KDP’nin tehdit ve şantajları altında politika yürütüyor. Bu nedenle Irak, Türk devletinin Medya Savunma Alanlarına yönelik işgaline ses çıkarmadığı gibi Şengal’de Türkiye ve KDP’yi memnun edecek adımlar atıyor. 

TC ve KDP, ABD’nin İran kaygısından yararlanmakta, Irak’a yönelik politikalarında ABD’nin desteğini almaktadırlar. Kazımi de ABD etkisinde olan bir başbakan olarak TC ve KDP ile ilişkileri yürütmek adına TC’nin işgal saldırılarına sessiz kalmakta, hatta zaman zaman sınır birlikleri adına gerillayı sıkıştırma adımları da atmaktadır. Kazımi, Şengal’de TC saldırılarına sessiz kaldığı gibi TC ve KDP’nin isteğiyle Şengal’deki özyönetim güçleri üzerine orduyu sürmektedir. Özcesi Irak’ın durumu TC’nin işgal ve KDP’nin işbirlikçiliğine uygun bir ortam sunmaktadır. KDP zaten politikasını Irakla ilişkiler temelinde değil, TC ilişkisi üzerinden yürütmektedir.

KDP’ye bazı sözler verilmiş olabilir ancak KDP’nin PKK düşmanlığı, TC’nin PKK düşmanlığı kadar derindir. KDP de AKP-MHP iktidarı gibi geleceğini Kürt özgürlük mücadelesinin tasfiyesinde görüyor. KDP artık sadece bir ailenin çıkarı doğrultusunda hareket eden bir oluşumdur. Kürtlük davası yoktur; sadece Kürtler üzerinden çıkar elde etmek isteyen bir güç haline gelmiştir. Onun için Kürtlük, sadece pazarlama konusudur. Soykırımcı sömürgecilik Kürtleri kontrol altında tutmak için 1960’lı yıllardan beri KDP ile ilişki içindedir. 

Türk devleti sıkıştıkça KDP daha fazla savaşın içine girmektedir. Gerilla alanlarına cephane, erzak gidişini engelliyor. Gerilla güçlerinin birbirleri arasındaki ilişkiyi kopararak hareket alanını daraltıyor ve  yardımlaşmalarını önlüyor. KDP, şimdi bundan öte adımlar atarak kuşatmayı daraltmaya, bazı gerilla alanlarını TC adına ele geçirmeye çalışıyor.