Kürt tarım müzesi

Toplum/Yaşam Haberleri —

18 Temmuz 2020 Cumartesi - 13:13

  • Iğdır’ın Halfeli beldesinde yaşayan Zeynep ve Mustafa Çobaz çifti, 15 yıldır bölgeden topladıkları eski tarım ve ev aletlerini bahçelerinde sergiliyor.

DİNDAR KARATAŞ

MA / IĞDIR

Iğdır’ın Halfeti beldesinde yaşayan Zeynep Çobaz (64) ve eşi Mustafa Çobaz, 15 yıldır eski ve kullanılmayan tarım ile ev aletlerini toplayarak, bahçelerinde sergiliyor. 200 yıllık kağnıdan, el değirmenine kadar birçok eşyayı toplayan Çobaz çifti, malzemelerin büyük bir kısmını bölge kentlerini gezerek topladı. Aletleri boyayıp, cilalayan Çobaz çifti, kırık ya da bozuk olan malzemeleri de tamir ediyor.

Çobaz çifti bahçesinde öküz arabası (Eraba Ga), saban araçların tekerlekleri, yün tarağı, kirmen (teşî), kepenek (iğ qulav), tulum (meşk), el değirmeni (destar) ve ibrik gibi onlarca malzeme bulunuyor.

Çobaz çifti, bahçelerine yerleştirdikleri malzemelerden adeta bir açık müze oluşturmuş. Eski malzemeleri toplama fikrinin kendisine ait olduğunu dile getiren Zeynep Çobaz, eşiyle bu fikri paylaştıktan sonra malzeme arayışına geçtiklerini belirterek, bu malzemelerin kendileri için çok değerli olduğunu vurguladı.

Tarihe sahip çıkıyoruz

Baba evinde kullandığı birçok tarım malzemesini bahçeye getirerek ilk adımı attığını ifade eden Çobaz, “Ben çocukken annem ve babam bu malzemelerle iş yaparlardı. Ben de babamdan kalan birçok malzemeyi kendimle birlikte getirdim. Daha sonra başka yerlerden de malzemeler topladık. Bu malzemeleri toplamak çok zahmetli oldu. Tabii bu malzemeler bizim için çok değerli. Bu nedenle çektiğimiz zahmet bize zor gelmiyor” dedi. “Getirdiğimiz birçok malzemeyi tamir ettik” diyen Çobaz, “Birçoğunu da cilalayarak korumaya çalışıyoruz. Yağmur yağdığında hepsinin üstünü tek tek brandalarla örterek korumaya çalışıyoruz. Biz bir yandan da bu tarihe sahip çıkıyoruz. Bunun için çok mutlu oluyoruz” diye belirtti.

 

Umarım gençlere örnek olur

Doğan torunu büyüdüğünde bu malzemelerin geçmişini anlatacağını ifade eden Çobaz, akraba, komşu ve misafirlerine aletler hakkında bilgi vermekten mutlu olduklarını söyledi. Yeni evlenen çiftlerin bahçelerine gelerek düğün fotoğrafları çektiklerini sözlerine ekleyen Çobaz, onların mutluluklarına şahit olmanın kendileri için paha biçilmez bir değer olduğunu belirtti.

Teknolojinin her geçen gün ilerlediğine dikkati çeken Çobaz, şunları söyledi: “Bu bahçeyle gelecek nesillere bizlerin hazıra konmadığını, bizden öncekilerin dişleri ve tırnaklarıyla verdikleri emek ve çabayla bugünlere gelindiğini aktaracağız. Umarım bu da gençlerimize örnek olur. Burada tarihi bir miras sergileniyor.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.