Mazıdağı halkındı şimdi tek kişi yiyiyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

18 Şubat 2021 Perşembe - 10:59

  • Özelleştirilerek AKP’nin kasası olarak bilinen Cengiz Holding'e satılan ve siyanürle altın çıkarıldığı, uranyum zenginleştirildiği iddia edilen Mardin Mazıdağı Fosfat Tesisleri eski genel müdürü Mehmet Ateş, kendi dönemlerinde tesislerin kâr ettiğini, ancak 'fabrika zarar ediyor' denilerek Çiller hükümeti tarafından kapatıldığını söyledi.

YILMAZ KAYA

Özelleştirilerek AKP’nin kasası olarak bilinen Cengiz Holding'e satılan ve siyanürle altın çıkarıldığı, uranyum zenginleştirildiği iddia edilen Mardin Mazıdağı Fosfat Tesisleri eski genel müdürü Mehmet Ateş, kendi dönemlerinde tesislerin kâr ettiğini, ancak 'fabrika zarar ediyor' denilerek Çiller hükümeti tarafından kapatıldığını söyledi. Tahminen 400 milyon metreküp fosfata sahip tesisin Türkiye'nin 150 yıllık gübre ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu belirten Demir, "Burası özelleştirilmeseydi devlet kazanacaktı. Gelecek kâr bütün millete gidecekti ancak şimdi ise bir şahsa gidiyor" dedi.

2011 yılında Cengiz Holding bünyesine katılan fabrika, Mazıdağı Şemîka (Karataş) köyü sınırları içinde bulunuyor. Holding, burayı satın alındıktan sonra, Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri kuruldu.

Bölgede bulunan 626 bin 551 metrekarelik ormanlık alan ile 613 bin 690 metrekarelik meralık alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararnamesi ile Cengiz Holding'e tahsis edildi.

Mera ve ormanlık alanların kullanımına ilişkin Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen, binlerce dönüm arazi halen Cengiz Holding'in tasarrufunda.

Vekiller meclis gündemine taşıdı

Söz konusu tesis, üç yıldır çeşitli iddialarla gündemde. Burada siyanürle altın üretildiği, uranyum zenginleştirildiği iddiaları milletvekilleri tarafından TBMM gündemine bile getirildi. Özel izinle girilebilen ve cezaevi gibi sıkı tedbirlerle korunan Mazıdağı fabrikaya giriş-çıkışlar sıkı denetime tabi tutuluyor.

 

'Tesisler, özelleştirilmeden önce kâr ediyordu'

Kamunun elinde iken 2006 yılına kadar Mazıdağı Fosfat Tesisleri'nde genel müdürlük yapan Mehmet Ateş, 'zarar ettiği için kapatıldı' denilen tesisin kendi zamanlarında kâr ettiğini söyledi. Elde edilen kâr sonrasında, sürekli çalışanlara prim dağıttıklarını ve yeni imalat yerleri kurduklarını kaydeden Ateş, ancak Çiller hükümeti tarafından kapatıldığını ve sonrasında da özelleştirildiğini ifade etti.

Mazıdağı’ndaki fosfat rezervinin tahminen 400 milyon metreküp olduğunu ve bu tesisin Türkiye'nin 150 yıllık gübre ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu belirten Ateş, "Adıyaman, Bingöl ve Bitlis'te de fosfat yatakları var. Ancak en zengin ve ekonomik değeri en yüksek cevher Mazıdağı'nda" dedi.