Müzikle Kürtçe öğretiyorlar

Toplum/Yaşam Haberleri —

Fadime Polat

Fadime Polat

  • Van’da 2019’da açılan Aryen Kültür Sanat Atölyesi, o günden bu yana çalışmalarını Kürtçe yürütüyor. Atölyede resim, müzik, tiyatro, keman, piyanı, gitar, erbane, bağlama gibi bir çok dalda eğitimler veriliyor. Atölyenin yönetiminde yer alan Fadime Polat, çalışmalarının daha çok müzik üzerine olduğunu dile getirdi.

Van’da 2019’da açılan Aryen Kültür Sanat Atölyesi, o günden bu yana çalışmalarını Kürtçe yürütüyor. Atölyede resim, müzik, tiyatro, keman, piyanı, gitar, erbane, bağlama gibi bir çok dalda eğitimler veriliyor. Atölyenin yönetiminde yer alan Fadime Polat, çalışmalarının daha çok müzik üzerine olduğunu dile getirdi. Polat, “Burada daha çok müzik çalışmaları yürütüyoruz. Yine tiyatro ve sinema üzerine de çalışmalarımız var. Aryen Kom grubumuz var. Karma bir grup kadın ve erkek arkadaşlar yer alıyor. Kadın grubu da oluşturduk. Bazı kliplerimiz var ve bunlarda kadınlar yer alıyor. Ayrıca çocuklar için resim derslerimiz var” şeklinde konuştu.

Müzik aletleri öğretiliyor

“2-5 yaş arası çocuklara müzik eğitimi veriliyor” diyen Fadime Polat şöyle konuştu: “Bu çocuklara renk ve kartlarla ritim öğretiliyor. 7 yaş sonrası çocuklara da müzik aletleri ile eğitim veriyoruz. Gelen çocuklara müzik aletlerini tanıtıyoruz. Resim kursu için gelen çocukların eğitimi de 4-5 yaşında başlıyor. Piyano, gitar, keman, bağlama, tef, erbane, santur,  kaval, yan flüt eğitimi veriyoruz çocuklara. Müzik aletlerine ilişkin verdiğimiz eğitimde alet sayılarını arttırma arayışımız sürüyor.”

60-70 öğrenci

Daha çok Eylül ve Haziran ayları arası çalışma yaptıklarını bilgisini paylaşan Fadime, yazın çocukların tatile gitmelerinden dolayı sayının biraz azaldığını söyledi. Fadime şöyle devam etti: “Eylül de yine çalışmalarımız yoğunlaşıyor. Kayıtlarımız sürüyor. Kayıtları hiç durdurmuyoruz. Çünkü her dönemde başvurular oluyor. Bu yüzden biz de ara vermiyoruz. Şimdiye kadar 60-70 sabit öğrenci kurslarını sistematik bir şekilde sürdürüyor. Bunun yanı sıra başvurular da sürüyor.”

Kürtçeyi müzikle yaşatıyorlar

Kürtçe çalışma yürüten kültür sanat kurumlarının kapatılmasını hatırlatan Polat, Van’da şimdi birçok kültür kurumunun olduğunu ancak Kürtçe eğitim vermediklerini söyledi. Kendilerinin Kürtçe eğitim verdiklerini belirten Polat,  “Bizler anadil ile çocukları eğitiyoruz. Çocuklarının Kürtçeyi unutmamasını isteyen, çocuklar okula gittiğinde ana dil ile bağları kopan aileler çocuklarını buraya getiriyor ve çok ilgi gösteriyorlar. Bunun dışında da  Kobanê ve Rojhilat’tan gelen aileler Türkçe bilmediği için bize geliyor.  Çünkü biz Türkçe eğitim vermiyoruz.” 

'Herkes için sanat'

Yeni projelerinin de olduğunu söyleyen Polat, son olarak şöyle dedi: “Hedefimiz çocukların sayısını arttırmak ve eğitmek. Sadece çocukları değil büyüklere de eğitim veriyoruz. Ancak çocukların eğitimi daha iyi ve güçlendiriyor. Youtube üzerinde bizim tamara kliplerimiz var. Amacımız yeni klipler yapmak ve paylaşmak. Kadın grubumuzu büyütmek istiyoruz ve kalıcı bir kadın grubu oluşturmak istiyoruz. Sadece Kürtler değil herkes bu kültürü görmeli. Dile sahip çıkmak için sadece konuşma ile değil, kültür ve sanat ile  sanat çalışmaları üzerinde durmak gerekir. Herkes için sanat diyorum.” MA/WAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.