Öcalan ile müzakere edin

Büyük Özgürlük Yürüyüşü

Büyük Özgürlük Yürüyüşü

  • Büyük Özgürlük Yürüyüşü’nün Qers kolunun dünkü ilk durağı Çewlîg’te konuşan DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, birlikte yaşamın koşullarının oluşması için Kürt sorununun demokratik çözümünün sağlanması gerektiğini söyledi.
  • Koçyiğit, “Kürt sorunu, Sayın Öcalan ile müzakere edilerek çözülür. İmralı’nın kapılarını kapatarak, güvenlik ve zulmün kapılarını açtılar. İşte biz barışın yolunu açmak için yürüyoruz. Boğulmak istenen barış iradesine sahip çıkıyoruz. İmralı’nın kapılarını açın” dedi.

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi 76. gününde. Tutsaklar, taleplerine yanıt verilmemesi halinde Uluslararası Komplo'nun yıl dönümü olan 15 Şubat'tan itibaren yeni bir aşamaya geçeceklerini duyurmuştu. Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti de 7 kentte devam ediyor. Bu kapsamda Kuzey Kurdistan'daki sivil toplum örgütleri ve partilerin, Qers ve Wan'dan 1 Şubat'ta başlattığı ve 15 Şubat’ta Amara’da tamamlamayı planladığı Büyük Özgürlük Yürüyüşü ise 10. gününde.

Her il ve ilçeyi yürüyen özgürlük yürüyüşçüleri, Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecride dikkat çekerek, tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için çağrılarını yineliyor. Yürüyüşçüler, günlerdir gittikleri her kentte alkış, zılgıt ve sloganlarla karşılanıyor.

 

 

Wan kolu

Wan’dan yola koyulanlar, önceki gün Sirnex’in Hezex (İdil) ilçesinin ardından Mêrdîn’in Nisêbin ilçesinde büyük bir coşkuyla karşılandı. İlçe merkezinde yapılan yürüyüş ardından DEM Parti Nisêbîn (Nusaybin) ilçe örgütüne geçen heyet, sonrasında Sitilîlê (Akarsu) köyündeki Kürt bilge Musa Anter’in (Apê Musa) mezarını ziyaret etti. Burada konuşan DEM Parti Agirî Milletvekili Sırrı Sakık, Musa Anter ile karşılaşmasını hatırlatarak, şunları söyledi: “Apê Musa ile bizim yollarımız 1991’de Halkın Emek Partisi’ni (HEP) kurarken kesişti. O dönem biz Kürtler bir parti kurma arayışındaydık. Apê Musa, o günden bugüne kapatılan partilerimize rağmen bugün DEM Parti ile yolumuza devam ediyoruz. Siz küçücük bir köyde doğup tüm dünyaya yayıldınız. Bugün generalleriniz her yerde. Apê Musa her yerde. Burası bir ölüm coğrafyasıdır. 20 bin faili meçhul cinayet işlendi. Bu cinayetleri işleyenleri çok iyi biliyoruz. Cinayeti işleyenlerle yargılayanların bir olduğunu biliyoruz. Kürt halkı bu katilleri çok iyi biliyor. Zindanda her yerde mücadele devam ediyor. Sayın Öcalan tecrit altında. Bizler de bu halkın sesini duyurmak için alanlardayız. Bedeli ne olursa olsun sizin bıraktığınız mirası sürdürmeye devam edeceğiz. Sonucunda ne olursa olsun ölüm de olsa bunu sürdüreceğiz. Sen hep bizim yüreğimizde olacaksın.”

Ziyarette bulunan heyet Musa Anter’in mezarına karanfil bıraktı.