Oğlunun cenazesini alamıyor

27 Kasım 2020 Cuma - 17:02

  • Bardakçı Ailesi’nin şehit düşen çocukları Barış Bardakçı için verdikleri DNA testinin dört ay önce sonuçlanmasına rağmen cenaze verilmiyor. 

 

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA DER), 2 Temmuz’da Hakkari’nin Çukurca ilçesinde şehit düşen ve cenazesi ailesine verilmeyen HPG’li Barış Bardakçı için açıklama yaptı. Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Asri Mezarlığı‘nda bir araya gelen MEBYA DER üyeleri ve Bardakçı’nın ailesi, cenazesinin bir an önce teslim edilmesini istedi.

 Şükrü Bardakçı, oğlunun 2 Temmuz 2020’de sosyal medyadan yapılan bir paylaşımda Çelê’deki (Çukurca) çatışmada şehit düştüğünü öğrendiklerini söyledi. Cenazesini alabilmek için aynı gün önce Hakkari’ye, oradan da Malatya Adli Tıp Kurumu’na gittiğini söyleyen baba Bardakçı, cenazenin Adli Tıp Kurumu’nda olmadığı cevabını aldığını kaydetti. 

Bardakçı, 10 Temmuz günü tekrar Hakkari’ye giderek Hakkari Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüğünü ve savcının dosyanın Çukurca’da olduğunu kendisine ifade etmesiyle Çukurca’ya gittiğini dile getirdi. Bardakçı, şöyle devam etti: ”Burada savcı ile görüşme sağladım. Savcı kan örneği vermem gerektiğini söyledi. Çukurca Devlet Hastanesi’nde DNA testi için kan örneği verdim. Kan örneğinden sonra savcı bana ‘Dosyayı Hakkari Cumhuriyet Savcılığına göndereceğiz. Bundan sonra muhattap onlar olacak’ dedi.”

Çukurca Savcılığı ile yaptıkları görüşmelerde DNA sonuçlarının çıktığını ve kimsesizler mezarlığına gömülen 3 numaralı mezarın çocuğuna ait olduğunun kendisine aktarıldığı ifade eden Bardakçı, ”Hakkari Cumhuriyet Başavcısı ile telefonla görüştüm. Hakkari savcısı dosyanın kendisine gelmediğini söyledi. daha sonra yaptığım görüşmede ise dosyanın eksik olduğunu ve Çukurca savcılığına tekrar gönderildiğini söyledi.  Yaklaşık olarak 4 aydır bu durumun devam ediyor. Cenazemi bana versinler neden beni bu kadar uğraştırıyorlar” şeklinde konuştu.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.