‘PKK merkezleri’ dedikleri köy evleri

Türk devletinin Amediyê köylerine saldırısı

Türk devletinin Amediyê köylerine saldırısı

  • Türk devletinin ‘PKK merkezleri vuruldu’ diye açıkladığı Amediyê bölgesindeki yerlerin, köylülerin ev ve ahırları olduğu görüldü.

Türk devleti, Başûrê Kurdistan’da sivil yerleşim alanlarını bombalayarak, KDP’nin de desteğiyle köyleri boşaltmaya çalışıyor.

Türk savaş uçakları, 16 Ocak günü Amediyê’ye bağlı Spîndarê, Mijê ve Kevne Mijê köylerini bombalamıştı. Türk devleti, ‘PKK merkezleri vuruldu’ diye resmi açıklama yapmıştı. ANF’den Kurtay Serhat, Türk devletinin açıklamasının aksine vurulan yerlerin, köy halkına ait ev ve ahırlar olduğunu görüntüledi. Köy halkı hala köylerine köylerine gidemiyor. KDP yetkilileri, halkın dönmesine izin vermiyor.

Türk devleti, 25 Ocak’ta Amediyê’nin Sergelê köyünde bir çiftliği, 26 Ocak günü ise Kevne Mijê köyündeki sağlık ocağını savaş uçaklarıyla bombaladı. Ağır bombardımanın yanı sıra bölgede konuşlandırılan tank ve havanlarla da bölge hedef alınıyor.

Bu arada KDP yetkililerinin, Amediyê ile Şêladizê arasındaki vadide bulunan birçok köy muhtarına, yakın zamanda köyleri boşaltmaları için hazırlıklı olmaları uyarısında bulunduğu öğrenildi. BEHDÎNAN

 

***

Til Rifet köyleri bombalanıyor

Türk ordusu, Kuzey-Doğu Suriye'ye yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Efrîn-Şehba Kantonu'nun Til Rifet ilçesinin Şêx Îsa, Minix, Eyn Deqnê, Til Eneb, Ziweyne, Şiyale ve Xirbet Şiyale köyleri bombalandı. Bombardımanlar aynı zamanda Minbic Kantonu'nun batısındaki Şewarxe ve Bêlûniyê köylerine yönelik de devam etti. ANHA/ŞEHBA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.