PKK umut ışığı olmayı başardı

Gerillalar geçit töreninde

Gerillalar geçit töreninde

  • Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı,  insanlık tarihinin tüm iyi, güzel, doğru ve özgür tercihli mirasını kendinde sentezleyen PKK'nin, her mücadele yılında bir asra bedel gelişmeler yaratarak çağımızın en dinamik devrimci partisi ve ezilen halkların umut ışığı olmayı başarabildiğini vurguladı. 

PKK'nin kuruluş yıl dönümü vesilesiyle açıklama yapan Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, Kurdistan’daki hamlesel çıkış, fedaice direniş ve yüksek tempolu eylemselliğin, düşmanın tüm hesap ve planlarını boşa çıkardığını; faşist rejimi çöküşün eşiğine getirip Kürdistan halkını zafere daha fazla yaklaştırdığını belirtti.

Halk Savunma Merkezi (NPG) Karargah Komutanlığı, PKK’nin 44. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Haki Karer'in şehadeti temelinde kurulan PKK'nin, yürüttüğü varlık ve özgürlük mücadelesinin 44 yılının her ayında ve her gününde şehitler vererek bir şehitler partisi haline geldiği hatırlatılan açıklamada, “Şehitler hakikatinin ortaya çıkardığı büyük değerler, yüce ölçüler, yüksek maneviyat ve ölümsüz ruh, her daim en doğru yolu gösteren şehitler çizgisi olarak somutlaştı. Partimiz PKK, yarım asırlık mücadelesini aziz şehitlerimizin komutasında ve yol göstericiliğinde yürüterek bugünlere ulaştı. PKK’de yaşanan her şehadet halkası şehadet zincirine eklenerek bitmeyen, tükenmeyen, kırılamayan, teslim alınamayan, kendini her daim yenileyen, sürekli büyüyen ve hep zafere doğru koşan bir gerçekliği ortaya çıkardı. Bu hakikatleri canları ve kanları pahasına yaratan tüm aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyor, her daim şehitler çizgisinin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” denildi.

PKK'nin kendisi milattır

PKK'nin yarım asırlık süreçte açığa çıkardığı büyük gelişmelerle yaptığı devrimlere işaret edilen açıklamada, şunlar ifade edildi: "PKK’nin kendisi bir milat oldu, Kurdistan ve bölgedeki tüm gelişmeler PKK öncesi ve sonrası diye adlandırılıyor. Apocu ideolojiyi adım adım pratikleştiren PKK, Kurdistan’da birçok devrimsel gelişmeyi açığa çıkarıp devrim içinde devrimler yarattı. Her şeyden önce tüm dünyaya büyük ilham, umut ve özgürlük aşılayan Özgür Kadın gerçekliğini ortaya çıkardı. Kurdistan kadınlarını özgür yaşamla tanıştırdı. Hiçe sayılan, kökü kurutulmak istenen mazlum Kürt halkını kimliğiyle buluşturdu; bilinçlendirip örgütledi; ulusal direniş kararı vererek diriliş devrimini gerçekleştirerek varlığı ve özgürlüğü için savaşan halk gerçekliğini yarattı. Tüm bu gelişmelerin ancak Apocu fedai bir militanlıkla yaratılabileceğini gören Önder Apo, herkesten önce, umudun adının dahi olmadığı bir ortamda fedaice yürüme kararı verdi, sürekli en önde yürüyen ilk fedaisi olarak yenilmez Apocu fedai militan hakikatini yarattı."

Her mücadele yılı asra bedel

Bu esaslar ve diyalektik temelinde mücadele eden PKK'nin, büyük bir zihniyet, kültür, dil, üslup, inanç, maneviyat, özgür yaşam tarzı ve ölçüleri yaratarak Kurdistan’da en köklü toplumsal devrimi gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, ideolojilerin ve sosyalizmin çağının geçtiğinin vaaz edilerek ezilen halkların kapitalist moderniteye duçar edilmek istendiği bir dönemde, özgür yaşam ideolojisiyle mücadele etmenin ve zafere yürümenin en somut kanıtı olduğu vurgulandı. Açıklamada, PKK somutunda ortaya çıkan hakikatler şöyle sıralandı: "Kurdistan’da, Ortadoğu’da ve dünyada haklı ile haksızın, iyi ile kötünün, özgürlük ile köleliğin, demokrasi ile iktidarcılığın, güzel ile çirkinin, doğru ile yanlışın, fedailik ile teslimiyetin, özgür duruş ile ihanetin, yücelten ile düşürenin, sosyalizm ile kapitalizmin turnusol kağıdına dönüştü. PKK mücadelesiyle gerçekler ortaya çıktı, hakikatler bir bir görünür olup anlaşıldı. İnsanlık tarihinin tüm iyi, güzel, doğru ve özgür tercihli mirasını kendinde sentezleyen PKK, her mücadele yılında bir asra bedel gelişmeler yaratarak çağımızın en dinamik devrimci partisi oldu ve ezilen halkların umut ışığı olmayı başarabildi."

Fedailikte zirveleşme yaşanıyor

Bu başarıların tümü şehitlerin Apocu ideolojiye yürekten inanarak Apocu tarz, tempo ve üslupla yürüttükleri fedaice mücadelenin eseri olduğu kaydedilen açıklamada, şunların altı çizildi: "Kurdistan Özgürlük Gerillası, sömürgeci soykırımcı Türk devletinin Zap, Avaşîn ve Metîna’ya dönük geliştirdiği işgal saldırılarına karşı PKK'nin 44. yılında da görkemli bir direniş geliştirdi, şehitler çizgisini tereddütsüzce uygulama çabası verdi ve fedailikte zirveleşmeyi yaşadı. Sara Tolhildan Goyî ve Rûken Zelal yoldaşlar şahsında zirveleşen Apocu fedai duruş, Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın Bakurê Kurdistan’dan Medya Savunma Alanları’na, dağlardan metropollere kadar sergilediği kahramanca direnişin çizgisini, tarzını, taktiğini, inancını, kararlılığını ve zafer iddiasını ortaya koydu. Kurdistan’daki hamlesel çıkış, fedaice direniş ve yüksek tempolu eylemsellik düşmanın tüm hesap ve planlarını boşa çıkardı, faşist rejimi çöküşün eşiğine getirerek bizi zafere daha fazla yaklaştırdı."

Zafer kararlılığı daha güçlüdür

Apocu yaşam tarzından ve şehitler çizgisinde yürümekten asla taviz vermeyen Kurdistan Halk Savunma Güçleri olarak, halkın varlık ve özgürlük mücadelesini mutlaka zafere taşıma kararlılığının her zamankinden daha güçlü olduğu belirtilen açıklama, şu ifadelerle tamamlandı: "Önder Apo’nun ve halkımızın özgürlüğüne tamamen kilitlenmiş ve bunun için her türlü bedeli vermeye hazır Apocu fedai neferler olarak, Apocu Önderliksel çıkışın 50’inci, Partimiz PKK’nin resmi kuruluşunun 45’inci yılına girerken daha yüksek çaba, performans ve başarı temposuyla tarihi görevlerimizin üzerine yürüyeceğimizi belirtiyoruz. Partimiz PKK’nin yeni yaşını bir kez daha tüm halkımıza ve yoldaşlarımıza kutluyor, yeni mücadele yılında üstün başarılar diliyoruz." BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.