Rojava’ya saldırı bir feminist mesele

Kadın Haberleri —

Rahila Gupta

Rahila Gupta

  • Rahila Gupta: “Bu feminist bir mesele, Türkiye’yi boykot etmek, bir tatil mekanı olmaktan çıkarmak gerek; çünkü Türkiye Rojava Devrimi’ni ortadan kaldırmak istiyor. Tüm dünya kadınları Rojava Devrimi’ni savunmak için ellerinden gelen her şeyi yapmalı.”

SERAP GÜNEŞ /BERLİN

İngiltere’de tanınan yazar, gazeteci Rahila Gupta, aynı zamanda ülkenin önde gelen siyah ve azınlık kadın örgütlerinden bir olan Southall Black Sisters’in da uzun süredir üyesi. Aile içi şiddet, cinayet işleyen tecavüz mağduru kadınlar ve göçmenlik  şartlarında değişiklikler gibi birçok önemli kampanyaya öncülük eden ve Peace in Kurdistan’ın hamilerinden olan Rahila Gupta, Türk devletinin kimyasal silah kullanımına ilişkin gazetemizin sorularını yanıtladı.

İngiltere gibi ifade özgürlüğünün olduğu bir ülkenin, Türk devletinin dayatmasıyla PKK’nin, Öcalan’ın ve onları destekleyen herkesin yargılanması gerektiği iddiasını olduğu gibi kabul etmesini şaşkınlıkla karşılayan Gupta, “Batılı devletlerin mesele demokrasi ve ifade özgürlüğü olduğunda ne kadar ikiyüzlü olabildiklerini biliyoruz” dedi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de katıldığı Kadınlar Geleceği Örüyor 2. Uluslararası Konferansı’nın da moderatörlerinden olan Gupta, ‘Jin jiyan azadî’ sloganına ilişkin görüşlerini de dile getirdi. Rahila Gupta, “Bu üç sözcük, dünya kadınlarının kurtuluş mücadelesini son derece özlü bir şekilde ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulundu. Gupta ile yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.