Saçımı kesip Jîna’ya verdim

Kültür/Sanat Haberleri —

Aslı Filiz

Aslı Filiz

  • Aslı Filiz’in “Yaşayan Kadınlar” adlı sergisi Hamburg’da açılıyor. Sergisini Jîna Amînî, Garibe Gezer gibi katledilen kadınlara adayan Filiz, “Bu isimler ne kadar zikredilirse o oranda yaşayacaklardır” diyor.

RONÎ PENABER

Aslı Filiz'in üçüncü kişisel sergisi 'Yaşayan Kadınlar' 15 Aralık’ta Hamburg'da açılıyor. Serginin amacı erkek egemen sistemin öldürdüğü kadınları resim yoluyla yaşatmak. Zulme, haksızlığa, katliama uğramış, görmezden gelinmiş kadınların işlendiği "Yaşayan Kadınlar" sergisine özellikle bu adı verdiğini belirten Filiz, "Bu erkek egemen sistemin katlettiği kadınların bayraklarını taşıyıp, isimlerini yaşatma amaçlı başladığım bir çalışma" diyor.

Aslı Filiz, "Bu isimler ne kadar zikredilirse o oranda yaşayacaklardır. Bu yüzden de çalışmaya ‘Yaşayan Kadınlar’ ismini verdim. Bu isimleri resimler ve boyalarla yaşatma çabasındayım" diye belirtiyor. Filiz, Ortaçağ’da kadınlara karşı başlatılan 'cadı avı’nın bugün sistematik bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi ve ekledi: "Eserlerimde işlediğim kadınların hikayelerini okurken bile acı duyuyorum.”