Şengalliler: Terk etmeyeceğiz

31 Ocak 2021 Pazar - 17:45

  • Şengal Aşiret Liderleri Komitesi ve Êzîdî İnanç Komitesi, saldırı tehditlerine karşı topraklarını savunacaklarını. terk etmeyeceklerini belirterek, “birlik ve direniş” mesajı verdi.

Türk Savunma Bakanı Hulisi Akar ve Genelkuramay Başkanı Yaşar Güler'in, Irak ve Federe Kürdistan yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler sonrası Kuzey-Doğu Suriye'nin Derîk kenti ve Şengal'e yönelik saldırı tehditleri artmaya başladı. Şengal Aşiretleri Komitesi ve Êzîdî İnanç Komitesi, dün ortak bir açıklama yaptı. Açıklamaya Êzîdî aşiret liderleri, kanaat önderleri, şeyhleri katıldı. Açıklama, aşiret liderlerinden Dexîl Mirad tarafından okudu. 

Şengal Aşiretleri Komitesi ve Êzîdî İnanç Komitesi olarak Türkiye'nin tehditlerini kınayan Dexîl Mirad, Türkiye'nin Şengal Dağı’na ulaşarak bölgeyi işgal etmek istediğini söyledi. Aslı olmayan iddialarla kutsal topraklarının ele geçirilmek istendiğini belirten Mirad, "Buralarda kendi karargahlarını kurmak istiyor. Genel kamuoyu Osmanlı tarihini ve etrafındaki halkları nasıl katliamdan geçirdiğini biliyor. Azınlıklara karşı katliamlarla dolu bir tarihleri var. Şimdi de Şengal’i işgal ederek dedelerinin hayallerini gerçekleştirmek istiyorlar" dedi. 

Onlardan kormuyoruz

Türkiye'nin saldırılarından ve onların ortaklarından korkmadıklarını ifade eden Mirad, topraklarını savunacaklarını vurguladı. Mirad, şöyle devam etti: "Bizimle birlik olsunlar, kutsallıklarımızı ve Şengal’i birlikte savunalım. Siyasi partiler ve askeri güçler de ulusal sorumluluklarını yerine getirerek işgalcilere karşı durmalıdır. DAİŞ çetesine karşı nasıl ki sonuna kadar direndik şimdi de öyle direnecek kutsal Êzîdî topraklarını terk etmeyeceğiz." 

Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz

 Açıklamanın devamında konuşan din alimi Feqîr Reşo da tarihte birçok katliamcı gücün Êzîdîlere saldırdığını, Türkiye'nin de bunlardan biri olduğunu hatırlatarak, "Tarihte nasıl boyun eğmediysek, şimdi de boyun eğmeyecek, direneceğiz. Irak hükümeti toprak bütünlüğünü sağlayamadı. İşgalcilere yol açıyor" dedi. 

Êzîdî şahsiyetlerden Hesen Şerf ise bütün Êzîdîlere Türkiye'nin tehditlerine karşı tepki göstermeleri çağrısında bulundu. 

 

37 kurumdan ortak çağrı

Kuzey-Doğu Suriye’de 37 örgüt ve kurum, saldırılara karşı ortak direniş çağrısında bulundu. 

Türk devletinin saldırı ve tehditlerine karşı yapılan ortak açıklamada, işgal edilen bölgelerde yaşananlar hatırlatılarak şunlar belirtildi: “İşgalci Türk devletinin bugün Şengal ve Kuzey-Doğu Suriye bölgelerine yönelik tehditleri yine artmakta. Kadınların ve gençlerin öncülüğünde bütün insanlık değerlerini sonuna kadar koruyacağımıza, işgale ve faşizme karşı mücadelemizi büyüteceğimize söz veriyoruz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.