Seragazı emisyonu rekor kırdı!

Toplum/Yaşam Haberleri —

  • Amerika Meteoroloji Derneği'nin raporuna göre, iklim değişikliğine neden olan atmosferdeki seragazı yoğunluğu 2020’de 800 bin yıldır kaydedilen en yüksek seviyeye çıktı.

Amerika Meteoroloji Derneği'nin (AMS) yayımladığı 2020 İklim Değişikliği raporunda, seragazlarından biri olan karbondioksit (CO2) miktarının milyonda 412,5 birime (ppm) yükseldiği belirtilerek, bunun 2019 yılındakinden 2,5 ppm daha yüksek ve 800 bin yıldır kaydedilen en yüksek seviye olduğu ifade edildi.

Raporda söz konusu kayıtlara 800 bin yıl önce oluşan buzulların incelenmesiyle ulaşıldığı belirtildi.

2020’de küresel Covid-19 salgınının ekonomik faaliyetlerde yol açtığı kesinti nedeniyle insan üretimi karbondioksit seviyesinde görülen yüzde 6-7 civarındaki düşüşün, atmosferdeki yoğunluğu düşürmeye yetmediği de raporda kaydedildi.

Rapordan öne çıkan bilgiler şöyle:

* Fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan karbon yoğunluğu 2020’de, 1999-2019 yıllarındaki ortalamasının yüzde 30 üzerinde çıktı.

* 2020’de metan gazı yoğunluğunda görülen 14,8 ppm artış da kayıtlara geçen en büyük yıllık artış oldu. Raporda, bu anormal yükselişin nedeninin henüz açıklanamadığı belirtildi.

* 2020 yılında tüm dünyada sıcaklıkların da ortalamanın üzerinde seyretmesi çevresel değişikliklere yol açtı.

* Dünyadaki buzullar 33 yıldır kütle kaybederken dağ ve kutuplardaki don bölgelerinde sıcaklık rekor seviyeye ulaştı.

* Küresel deniz seviyesi her 10 yılda yaklaşık 3 santimetre yükselirken 2020, deniz seviyesinde yükselişin üst üste rekor kırdığı dokuzuncu yıl oldu.

* Atmosfer ve iklim değişiklikleri dünyanın farklı bölgelerinde aşırı yağış ve kuraklığa neden olurken, kuraklık bölgelerinde yangın için ideal ortam oluştu.

* 2020’de ABD’nin batısındaki yangınlar 2003-2010 ortalamasından yaklaşık 3 kat fazla karbon salımına yol açtı.

* Kuzey Kutbu’ndaki yangınların karbon salım seviyesi ise bir önceki yıla göre yüzde 34 artış gösterdi.

Kürdistan mevsim normallerinin üstünde

Raporun Türkiye ve Güney Kafkasya bölümünde, bölgedeki sıcaklıkların yıllık ortalamanın 1 ila 1,6 santigrat derece üzerinde seyrettiği belirtildi.

Raporda, İlkbahar aylarında sıcaklığın Kuzey Kürdistan kentlerinde mevsim normallerinin 4 santigrat derece üzerine çıktığı bildirildi.  LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.