Şiddetsiz bir dünya için: Jin jiyan azadî

Kadın Haberleri —

27 Kasım 2022 Pazar - 18:45

.

.

  • 25 Kasım dolayısıyla Avrupa’nın birçok ülkesinde alanlara çıkan kadınlar, savaşa, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, erkek devlet şiddetine karşı, “Jin jiyan azadî” sloganını haykırdı. 

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü olan 25 Kasım dolayısıyla kadınlar hafta sonu alanlara çıktı. Dünyanın birçok ülkesinde patriarkal sistemden doğan savaş, işgal, göç, ekolojik yıkıma karşı alanlara çıkan kadınlar, erkek devlet şiddetine karşı ‘Jin jiyan azadî’ sloganı attı.

Kadınların ortak mücadele, örgütlenme mesajının verildiği Avrupa kentlerinde başta Kürt kadınları olmak üzere birçok halktan kadın şiddete karşı birlikte yürüdü.

Leipzig

Almanya’nın birçok kentinde alanlara çıkan kadınlar "Ataerkil şiddete birlikte son verin" mesajı verdi.

Almanya’nın Leipzig kentinde aralarında Gemeinsam Kampfen Leipzig, ZORA Leipzig, Taa’ Hareketi Leipzig, Abya Yala Libre Leipzig, Devrimci Kadınlar, Kadın Kolektifi’nin de olduğu Feminist İttifak tarafından organize edilen eylem, Johannisplatz'da yüzlerce kişinin katılımıyla başladı. Yürüyüş boyunca sloganlarıyla mesajlarını veren kadınlar İran’da kadın öncülüğünde gerçekleşen direnişi selamladı. Yürüyüşte Abya Yala Libre Leipzig grubu müziğiyle dikkat çekti.

Kiel

Kiel’de akşam saatlerinde gerçekleşen eyleme Kürdistanlı kadınlar ve birçok Alman feminist grup katıldı. Yapılan konuşmalarda Türk ve İran devletinin Kurdistan'a yönelik saldırıları da protesto edildi. Kadın gerilla ruhu olduğu müddetçe Kurdistan'ın hiçbir sömürgeci devlete boyun eğmeyeceği belirtildi. Eylem, "Jin jiyan azadî, Bijî berxwêdana Rojava, Bijî Kurdistan" sloganları ile sona erdi.

Trier

Almanya’nın Trier kentinde erkek, devlet şiddetine karşı miting düzenleyen kadınlar Rojava Devrimine yönelik saldırıları kınadı.

Köln

Almanya'nın Köln kentinde yaşayan farklı halklardan kadınlar, gece saatlerinde  “Kadınlar krize ve şiddete karşı özgürlük istiyor”, “Jin Jiyan azadî” sloganıyla bir miting ve yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte kadınlar taşıdığı dövizler ve pankartlarla renkli bir görüntü oluşturdu. 

Frauen Kollektiv, ZORA, Viyan Kadın Meclisi, İranlı Kadınlar, Yeni Kadın, Kadın Gözüyle, Courage, ADKH, Omas Gegen Rechts ve KJAR organize ettiği eylemde Kurdistan’da Afganistan’a kadına yönelik şiddete dikkat çekildi.

Mitingde ayrıca İstanbul'da yapılan 25 Kasım eylemine polis saldırısı kınandı ve İstanbul'daki kadınlara dayanışma mesajları gönderildi.

Limburg

Almanya'nın Limburg kentinde bir araya gelen kadınlar, kadına yönelik şiddeti protesto ederken, ayrıca halkların özgürlüğü için mevzilerde savaşan kadın gerillaları ve YPJ savaşçılarını, "Jin jiyan azadî" sloganıyla selamladı. 

Münster

Münster kentine Karstadt alanında gün vesilesiyle Kürt, İran ve Alman kadın örgütleriyle ortaklaşa bir miting gerçekleştirildi.

Darmstadt 

Darmstadt eylem düzenleyen Kürt kadınlar, Frauenhaus Darmstadt ve Feministische Frauen üyesi kadınlarla beraber meydanlardaydı. Patriarkal sistemin kadına dönük kırım politikaları, fırsat eşitsizliği ve yaşamın her alanındaki emek sömürüsü yapılan konuşmalarla kınandı. Ayrıca Rojhilatlı Jîna Amînî’nin Tahran’da işkenceyle katledilmesi ardından başlayan ve haftalardır süren kadın eksenli halk serhildanı selamlandı, destek mesajları verildi.

Heilbronn

Heilbronn’da erkek devlet şiddetine karşı bir araya gelen kadınla düzenledikleri miting ile Türk devletinin Kürt ve kadın düşmanlığı kınandı. Eylem de sık sık ‘Jin jiyan azadî’ sloganları atıldı.