Takımımızı birlikte büyütelim

Toplum/Yaşam Haberleri —

13 Ekim 2021 Çarşamba - 17:30

SV Dersim Rüsselsheim

SV Dersim Rüsselsheim

  • Rüsselsheim’da 44 yıldir Verbandsliga’ya çıkan tek takım olan SV Dersim Rüsselsheim bu sezonu şansızlıklarla açsa da ligde kalarak hedefi büyütmekte kararlı.
  • Maçları kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda taraftarın izlediğini, üye ve sponsorların da desteklediğini anlatan Başkan Alkan Akkuş, "Bu desteği arttıralım, takımımız birlikte büyütelim" diyor. 

AZAD AGİR/FRANKFURT

SV Dersim Rüsselsheim, 30 yılı aşkın süredir mücadele veren ve üst seviye bir lig olarak kabul edilen Verbandsliga’da mücadele veren tek Kürt futbol takımı. 
Zülfü Ayboğa ve arkadaşları tarafından o dönem Rüsselsheim ve çevresindeki gençleri bir araya getirebilmek için 1988 yılında kurulmuş. Takımın kuruluşuna öncülük eden Zülfü Ayboğa daha sonra Kürt özgürlük mücadelesine katılmış ve 1997’de Bingöl’de çıkan bir çatışmada şehit düşmüş. 
SV Dersim Rüsselsheim’ın Başkanı Akkan Akkuş, öncelikli hedeflerinin Ayboğa’nın mirasını sürdürmek ve takımı üst liglere çıkararak daha çok kitleye ulaşmak olduğunu belirtiyor. 

Sponsor ve üye desteğiyle
Futbol mücadelesine 1989 yılında Kreisliga C liginde başlayan takım 3-4 yıl içerisinde Kreisliga A’ya çıkmayı başarmış. 2016 yılında takımın başkanlığını üstlendiğinde Dersim Rüsselsheim’ın Kreisoberliga’da olduğunu belirten Ayboğa, 70-80 bin euro borçla teslim aldıkları takımı yönetimle birlikte sponsor ve üyelerin desteğiyle ayakta tutmayı başardıklarını ifade ediyor. 

Verbandsliga’daki tek Kürt takımı
2017-18 sezonunda son maçtaki yenilgiyle play off şansını kaçıran takım, ligi 3. olarak tamamladı. 2018-19 yılında şampiyon olarak Gruppenliga’ya çıkan takım 2019-2020 yılında ise ligi 2. bitirerek Verbandsliga’ya yükseldi. SV Dersim, Rüsselsheim’da 44 yıldır Verbandsliga’ya çıkan ilk takım.

Bu sezon kötü başladı
Korona nedeniyle bir dönem maçların da iptal olduğunu hatırlatan Akkuş, bu sezona iyi bir başlangıç yapamadıklarını belirtiyor. Sakatlıkların peşini bırakmadığını forvet ve kaleci eksikliğinden dolayı yenilgiler elde ettiklerini ve son üç hafta öncesinde antrenörleri ile yollarını ayırdıklarını belirten Akkuş,  takımın sportif direktörlüğünü Ertan Koyuncu’nun yaptığını fakat kısa zaman içerisinde yeni bir antrenörle anlaşacaklarını ifade etti.

Hedef Hessenliga
SV Dersim Rüsselsheim zengin bir bileşime de sahip. Takımda; 5 Kürt, 3 Yunan, 2 Arap ve 2 Türk futbolcu bulunuyor. Bu sene 11. hafta sonunda 14 puanla 11. sırada bulunan SV Dersim Rüsselsheim’ın bu sezonki hedefi ligde kalmayı başarmak. 
Gelecek sezon için güçlü bir takım kurarak şampiyon olup Hessenliga’ya çıkmayı amaçladıklarını belirten Akkuş, 2 yada 3 yıl için ise hedeflerinin Regional lige çıkmak olduğunu belirtiyor.