Tendürek Dağı’nda mis kokulu sabunlar

Kadın Haberleri —

15 Kasım 2020 Pazar - 23:00

  • Eylem Kahraman ilk romanı ‘Tendürek Dağı’nda mis kokulu sabunlar’ ile ağır koşullarda yürütülen gerilla mücadelesinde yaşananları, rutin işleri, rastlantıları, acıları ve komik anları, kitabın kahramanı Zemyan’ın anılarıyla buluşturuyor.

REWŞAN DENİZ

Yazar Eylem Kahraman’ın “Tendürek Dağı’nda mis kokulu sabunlar” adlı ilk romanı Weşanên Meyman etiketiyle çıktı.
Newaya Jin Kadın Gazetesinin katkılarıyla hazırlanan 336 sayfalık kitabın kapağını ressam Sinan Hezer çizdi.
Eylem Kahraman, bu ilk romanı ile Kürdistan’dan dünyaya yayılan, dünyanın her yerini ise Kürdistan’da buluşturan serüvenlerin yaratıcılarıyla tanıştırıyor bizi. Ağır koşullarda yürütülen mücadelede yaşananları, rutin işleri, rastlantıları, acıları ve komik anları Zemyan’ın anılarıyla buluşturuyor.

Anılar kişisel olmaktan çıkıyor

Kitabın tanıtım bölümünde aşağıdaki cümleyi kuran Kahraman, kitabın içeriğine dair ufak da olsa ipuçları paylaşıyor:
“Yapay ışıklarla aydınlatılan şehirlerde, yıldızları görmek neredeyse imkânsız artık. Bu örtüyü aralayıp karanlıkta parlayan yıldızları görenlerin çoğu aramızda değil bugün ve onların her birinin ayrı bir hikâyesi var. Her bir hikâyenin ardında başka bir hayat, kesişen, benzeşen, ayrıştıkça zenginleşen ayrıntılar…
Gerilla Zemyan’ın kişisel hayat hikayesinden yola çıkan yazar, bu hikayeyi onlarca yeni hikaye ile buluşturuyor. Zemyan şahsında 1991-’96 yılları arasında Tendürek Dağı’nda yaşananlar anlatılıyor.
Zemyan’ın hikâyesini öğrenmeyi beklerken, kendimizi oradaki herkesin yanı başında buluyoruz. Anılar kişisel olmaktan, kişiler kendileri olmaktan çıkıp birer simgeye, serüvenin ayrılmaz bir parçasına dönüşüyor.

Yaşamların kesiştiği zaman ve mekanlar

Gecenin karanlığında sadece yıldızların şahitlik ettiği yaşamları, yıldızların gözünden ve o yaşamların asıl sahiplerinin dilinden anlatıyor Eylem Kahraman. Masalsı bir akıcılıkla kelimeleri işlerken, çok katmanlı anlatıyı sadelikten ödün vermeden incelikle kurguluyor. Bizi buluşturduğu anıların, o yaşamların kesiştiği zamanın ve mekânın, büyük sözlerden daha güçlü olduğunu büyük bir ustalıkla anlatıyor.

Çemberin içindeydiler

Kitabın arka kapağında yer verilen aşağıdaki pasaj ise kitabın içeriğine dair başka bir ipucu veriyor.
“Sabaha doğru vardıkları noktada, gidecek hiçbir yol ve saklanacak bir yer kalmamıştı artık. Lojistik grubunun girdiği çatışmadan kurtulanlar da gelip güce kavuştu. Mecburen burada durdular. Ne yiyecek bir parça ekmekleri ne de içecek bir damla suları vardı. Hepsi yorgunluktan bitap düşmüştü. Baştan ayağa ıslanmış, yürüdükleri onca yoldan dolayı terliydiler. Üstleri başları bit kaynıyor, bitler iyice zayıflayan bedenlerin kanını emiyordu. Bütün yaşadıklarının etkisiyle hepsi de derin bir sessizliğe gömülmüş, bir saniye sonra ne olacağını kestiremiyorlardı. Nöbetçiler ve komutanlar dürbünlerle durmadan etrafı izliyordu. Çemberin içindeydiler ve adım atacak hiçbir yer yoktu. Ne yöne gitseler imha olacakları kesinleşmişti.”
“Tendürek Dağı’nda mis kokulu sabunlar” kitabı Meyman yayınevinin iletişim adresi üzerinden temin edilebilir:
meyman2018@gmail.com

 

Yazarın derece aldığı hikayeler

Yazarın, kitabı kaleme alırken hikâyeleştirip edebiyat etkinliklerine gönderdiği bazı bölümler ve aldığı dereceler ise şunlar:
“Zemyan’ın upuzun saçları” (Ağustos 2016): 2’nci Deniz Fırat Öykü ve Şiir Yarışması Türkçe Öykü dalı birincilik ödülü
“Tendürek Dağı’nda mis kokulu sabunlar” (Ağustos 2017): 3’üncü Deniz Fırat Öykü ve Şiir Yarışması Türkçe Öykü dalı ikincilik ödülü
“Madalyonun öteki yüzü” (Ekim 2017): 25’inci Hüseyin Çelebi Öykü ve Şiir Yarışması Türkçe Öykü dalı üçüncülük ödülü
“Saçlarında bahar kokusu” (Ağustos 2018): 4’üncu Deniz Fırat Öykü ve Şiir Yarışması Türkçe Öykü dalı birincilik ödülü

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.