Terziliği nasıl sürdürecekler?

Kadın Haberleri —

Dikim evi

Dikim evi

  • Ekonomik kriz işlerini vurdu, kumaşın metresi iki katına çıktı. Artık ne müşteri bulabiliyor ne de kazandıklarıyla faturalarını ödeyebiliyorlar. Kadın terziler, “Bu mesleği bu şekilde sürdüremiyor, kapanmanın eşiğindeyiz” dedi.

Her gün yapılan zamlar, pahalılık, faturalar, kira ve ağırlaşan yaşam koşulları esnafı derinden etkiliyor. Amed’deki kadın terziler de ekonomik krizden dolayı artık işlerini yapamaz hale geldi. Jinnews, dikim atölyesinde çalışan kadın terzilerin yaşadığı sorunları dinledi.

 

Roza Dalli

 

TL kül oldu

Roza Dalli, çocukluğundan bu yana terziliğe ilgi duyuyor ve 16 yıldır bu işi yapıyor. Pahalı olan malzemeleri almaktan zorlanan Dalli, en çok doların yükselmesinden etkilendiklerine işaret etti:

“Türk parası kül olmuş. Dolar bu kadar yükselmiş dediğimizde bazıları bizi anlamıyor. Malzeme aldığımızda, doların yükselip düşmesi ile direk bağlantılı. Fiyatları arttırdığımızda müşteriler pahalı buluyor, düşürdüğümüzde o zaman da biz zarar ediyoruz. Daha önceleri internet üzeri Avrupa’ya da çok gönderiyorduk. Kargo ile gönderiyorduk, şimdi kargo parası giysilerin iki katı olmuş. Yine ilçelere önceleri gönderiyorduk. Satış yapamıyorum, müşteriler de alamıyor. Çok zarar ediyoruz.”

 

 

Dikim fiyatları bin 500-4 bin arası

Bir giysinin astar fiyatı ve dikişinin bin 500 lira, giysilerin 3 bin, 4 bin arasında değiştiğini belirten Dalli, halkın fiyatlardan dolayı giysi alamadıklarını ifade etti ve ekledi: “Zararımız çok. Sadece ben değil hangi esnafa sorsan şikayetçi. Bir şey kazanmadığımızda emeğimiz de boşa gidiyor.”