Urfa Cezaevi’nde vaka sayısı yükseldi

11 Kasım 2020 Çarşamba - 18:20

  • Urfa Cezaevi’nde koronavirüsü vaka sayısı 15’e yükseldi.

 

Urfa T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferit Ak’ın babası Kadir Ak, oğluyla en son 5 Kasım’da görüştüğünü söyledi. Son görüşmede oğlunun öksürdüğünü ve sağlık durumunun iyi olmadığını gözlemlediğini dile getiren Ak, “Neyi olduğunu sordum, bana ‘soğuk almışız’ dedi. Sesi iyi gelmiyordu. Dün de beni İl Sağlık Müdürlüğü’nden aradılar. Bana oğlumun salgına yakalandığını ve durumunun nasıl olduğunu sordular. Oğlumun cezaevinde olduğunu ve sağlık durumu hakkında bir bilgim olmadığını söyledim. Oğlumun virüse yakalandığını tesadüfen öğrendim” dedi. Oğlunun salgına yakalandığını öğrenmesi üzerine cezaevini aradığını belirten Ak, “Konuştuğum kişi, ‘oğlunun odasındaki herkes koronavirüse yakalandı ve durumları iyi’ dedi. Cezaevi müdürüyle görüştük;  ‘merak etmeyin durumu iyidir. Bir şey olursa size söyleriz’ dedi. Oğlumla görüşüp durumunu öğreneyim, dedim. Karantinada olduğu için görüşmenin yapılmayacağını söyledi. Endişeliyiz. Oğlumu merak ediyorum. Telefonla görüşme talebimizi de kabul etmediler” diye konuştu.

 

Hasta tutsak katledildi

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevinde tutulan hasta tutsak Sıtkı Berktaş, katledildi.

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Berktaş, rahatsızlanması sonucu 8 Kasım’da Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavisinin burada yapılamayacağı anlaşılan Berktaş, Tekirdağ Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Buradaki iki günlük yaşam mücadelesini dün sabaha karşı kaybeden Berktaş’ın otopsisi de yapıldı.

Berktaş’ın Almanya’da yaşayan ailesi cenazeyi almak için dün yola çıktı. Eniştesi Cem Avcı, ”2016’da işkence ile Tekirdağ Cezaevi’ne götürüldükten sonra tedavisi yapılamadı. Oradaki hastanede de onun hastalığı ile ilgili uzman doktor yoktu” dedi.

PKK davasında 1993’te müebbet hapis cezası alan Sıtkı Berktaş, ”Hastalığı süreklidir. Cezaevi koşulları hayatı için kesin tehlike oluşturur” şeklindeki rapora rağmen ne tahliye edildi ne de gereken tedavi yapıldı. Üstelik Berktaş’ın astım, görme kaybı, hemolitik anemi gibi hastalıkları da vardı.

 

İhlalleri aktaranlara ceza

Mersin’de “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan ve iki hafta önce bir yıl tutukluluk süresini doldurduktan sonra Tarsus 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilen Resul Demir, yaşanan sorunları dilekçeyle cezaevi idaresine bildirmelerine rağmen yanıt alamadıklarını dile getirdi. Demir, ”Bunun üzerine İHD ve HDP’ye mektup yazarak sorunları aktardık. Bu sefer de cezaevi idaresi tarafından ‘içerde gizli kalması gereken bilgileri paylaşmak’ suçlamasıyla disiplin cezası verildi” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.